اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تالاب شیرین‌سو
استان:
همدان
شهرستان:
کبودرآهنگ

معرفی نامه

تالاب شیرین‌سو در 95 کیلومتری شهر همدان در شمال غربی و در فاصله 40 کیلومتری شهرکبودراهنگ قرار دارد.دسترسی به این تالاب از طریق راه آسفالته کبودراهنگ به شیرین سو - قیدار میسر می‌باشد.وسعت محدوده این تالاب در حدود ۳۰۰ و وسعت دریاچه آن ۴۴ هکتار است. این تالاب منابع آبی متعدد از جمله چشمه‌های همیشه جوشان و رودخانه‌های فصلی هم جوار دارد که به خاطر این حوزه‌های آبریز دائمی و میزان آبدهی بالای آنها و شیب مناسب و رطوبت نسبی براساس مطالعات تخصصی و علمی به لحاظ شاخص‌های اقلیم گردشگری بویژه در فصل‌های بهار وتابستان دارای شرایط ایده ال و رتبه عالی است .

رودخانه فصلی شیرین سو از جریانهای فصلی می‌باشد که در خروجی حوزه به دشت کبودراهنگ تخلیه می‌گردد و از طرف دیگر رودخانه فصلی حسین آباد پس از عبور از روستاهای حسین آباد و باباخنجر به همان دشت تخلیه می‌شوند.مساحت این تالاب به تناسب میزان بارندگی در سال‌های مختلف متغیر است. تالاب شیرین سو به دلیل تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری توجه مسئولان حفاظت محیط زیست را به خود جلب کرده است.چنگر، کشیم بزرگ، کشیم کوچک و سنقر تالابی از گونه‌های موجود در تالاب شیرین سو است.

این تالاب همه ساله در فصل مهاجرت پذیرای تعداد زیادی پرندگان آبزی وکنار آبزی می‌باشد که می‌توان به گونه‌های : پرستوی دریایی نوک کلفت ، تنجه، لک لک سفید، اردک سرسبز ،آنقوت، فیلوش، کشیم کوچک، ...مشاهده کامل متن باکلان بزرگ، کشیم بزرگ، اگرت بزرگ، باکلان کوچک، بوتیمار کوچک، پرستو دریایی ، خوتکا، آبچلیک پا سرخ، چوب پا ، چنگر نوک سرخ، کاکایی سرسیاه، پرستودریایی نوک‌کاکایی، فلامینگو ، کاکایی نقره ای، دم جنبانک ابلق و.

. اشاره کرد.گونه‌های درمنه و گون و خانواده‌های نعنائیان، چتریان ، شب بو ، گاوزبان ، گندمیان و بقولات پوشش غالب منطقه هستند.این منطقه براساس آگهی رسمی شماره 19339 مورخ 4/5/90 از تاریخ 15/12/89 به مدت پنج سال از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی گردید.

قرار گرفتن در حد فاصل دو غار بزرگ و دیدنی دنیا یعنی علیصدر و کتله خور و در مجاور بودن مرکز شهر از ویژگیهای بسیار ممتاز این تالاب است . همچنین واقع شدن در مسیر چهاربانده زنجان-همدان که استانهای شمال غرب را به غرب و پایتخت کشور متصل خواهد کرد، موقعیت ویژه ای را به آن بخشیده است .منبع:http://www.negahmedia.

ir/media/show_pic/7222http://kaboodrahang.persianblog.ir/taghttp://arw.ir/?attachment_id=26145http://shirinso.

mihanblog.com/http://kaboodrahang.persianblog.ir/post/116/.