اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشارهای دوزخ دره
استان:
همدان
شهرستان:
همدان

معرفی نامه

آبشارهای دوزخ دره با چشم اندازهای بدیعی در استان همدان واقع است که علاقه مندان زیادی را به سمت خود میکشاند.الوند کوهستانی وسیع با طبیعت مفرح و آرامبخش در جنوب همدان است که از سمت شمال غربی به سمت جنوب شرقی کشیده شده است.دره بسیار تند و عمیق دوزخ دره نیز که از دره‌های معروف الوند است دارای چشمه‌ها و آبشارهای متعددی است. سرآب ها، چشمه‌های و آبشارهای بسیاری در دره‌های شمالی الوند جاری است که بیشتر آنها به دره بزرگ شهرستانه می‌ریزند.

نخستین گروه آریایی‌ها در حدود سه هزار سال پیش که به دامنه‌های آن رسیدند،چشم از طبیعت زیبای این منطقه بر نداشتند و در دامان آن ساکن گردیدند و تاریخ شکوهمند ایران همیشه جاوید را پی افکندند. وجود بیشه زارها و رودخانه‌ها در عمق دره‌های سلسله جبال الوند زیبایی‌های گردشگاهی آن را دوچندان کرده است. مسیر دسترسی به این دره ار غرب همدان شروع شده و از مریانج و سولان می‌گذرد و به امامزاده کوه می‌رسد. در کف این دره از آبریز چشمه‌های کوچک و بزرگ، رودخانه ای به راه می‌افتد که به رودخانه اصلی برفین دره امامزاده کوه می‌پیوندد.

دوزخ دره از دره‌های صخره ای و ریزشی است و آبشار این دره که حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد بسیار معروف است. پنج دهکده باصفا در این منطقه وجود دارد که آخرین آنها به نام برفه جین(برفین) می‌باشد. در جوار این دره، بالای تپه ای در دامنه کوه، مقبره ..

.مشاهده کامل متن امامزاده ای نیز واقع شده است. منبع:http://sh-cg.rozblog.

com/Forum/Catgory/66/Post/507http://anjoman.tebyan.net/newindex.aspx?pid=17257&threadID=480339&forumID=.