اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تالاب آبشینه
استان:
همدان
شهرستان:
همدان

معرفی نامه

آبشینه نام تالابی است که با وسعت 85 هکتار در فاصله پنج کیلومتری همدان واقع شده است. آبشینه در مرکز دهستان سنگستان در 10 کیلومتری بخش مرکزی شهرستان همدان در استان همدان قرار دارد. تالاب آبشینه دریاچه پشت سد آبشینه است که بر روی روخانه آبشینه نصب شده است. این تالاب در مسیر مهاجرت پرندگان و مکانی برای حضور پرندگان مهاجر در منطقه است.

سد آبشینه خاکی و دارای هسته رسی است. آبشینه باغات و جنگل‌های فراوانی دارد, رود آبشینه یا رود یلفان مانند بسیاری از رودخانه‌هایی همدان‌،از چشمه‌سارهای الوند کوه در ۲ کیلومتری جنوب شرقى شهر همدان سرچشمه مى‌گیر و حوضهٔ آبگیر کوچکى متشکل از چندین جریان سطحى کوچک را در طول دامنهٔ شرقى این کوه شامل مى شود.این رود با مسیر عمومى شمالى و گذشتن از غرب آبادی آبشینه،برخى روستاهای دهستان سنگستان از بخش مرکزی شهرستان همدان، مانند آبشینه، شورین، کنجینه، یگانه ,سنگستان، و یلفان را آبیاری مى‌کند. این رودخانه را شاخه‌ای فرعى از رود قره‌چای که قره‌سو، قره‌رود، قوری‌چای و سیاه‌رود نیز خوانده مى‌شود، دانسته‌اند.

پیش از احداث سد یلفان‌، پساب این رودخانه‌، به ویژه به هنگام ترسالى‌، به حوضهٔ دریاچه نمک قم مى‌ریخت‌. خانواده‌های آفتابگردان، نعنا، چتریان، شب بو، گاو زبان ، گندمیان، فرفیون، بقولات و برخی گونه‌های آبزی پوشش گیاهی غالب اطراف تالاب هستند و با افزایش بارندگی تیپ‌های ...

مشاهده کامل متن گیاهی هم متنوع‌تر می‌شود. چنگر ، پلیکان ، درنا ، کشین بزرگ و کوچک ، فلامینگو ، چوبپا ، نوک خنجری ، اگرت بزرگ ، حواصیل‌های خاکستری و ارغوانی ، سنقر تالابی ، گلاریول و پرستو دریایی نوک کاکایی از پیشقراولان پرندگانی هستند که از کشورهای آفریقایی به استان همدان وارد می‌شوند و در فصل بهار به این تالاب مهاجرت میکنند و تا اواخر مهر در تالاب آبشینه زمستان گذرانی می‌کنند . منابع:http://www.iran-eng.

com/showthread.php/548508-http://irna.ir/fa/News/80871362http://golestane.net/showthread.

php?t=19682http://www.atrazin.ir/http://www.negahmedia.

ir/media/show_pic/8890.