اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای فاماسب
استان:
همدان
شهرستان:
نهاوند

معرفی نامه

فاماسب از روستاهای شهرستان نهاونداست که در ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر نهاوند در دامنه‌های شمالی ارتفاعات کوه گرین از رشته کوهای زاگرس قراردارد که از شمال به شهرهای نهاوند و ملایر و از شرق به بروجرد، از غرب به نور آباد لرستان و از جنوب به استان لرستان محدود است.به اشتباه این روستا فاماست هم خوانده میشود.این روستا آب و هوای مطبوعی دارد و یکی از مناطق کوهستانی خوش آب هوای شهرستان نهاوند است که دارای زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های خنک و معتدل می‌باشد. بر مبنای مدارک موجود و سنگ نوشته ها، حداقل بیش از هزار سال است که روستا به همین نام خوانده می‌شود.

در زبان محلی به این روستا پاماس می‌گویند, واژه فاماسِب از نام جاماسب (وزیر و مشاور دانشمند گشتاسب پدر اسفندیار پهلوان روئین تن ایرانی) گرفته شده‌است که به مرور زمان از جاماسِب به فاماسِب تغیییر کرده است. بیشتر جوانان این روستا دارای استعدادهای درخشان هستند, نام خانوادگی اهالی اصلی و ساکنین اصیل این روستا «ولی اللهی» می‌باشد.مردم فاماسب همچون سایر مناطق از دیرباز سنن فرهنگی خویش را از گذشتگان به ارث برده و این آداب و رسوم از ابتدا تا کنون در فاماسب رایج و مردمان این روستا به آن پای بند و در اجرای آن راغب میباشند.مهمان نوازی- شجاعت- صله‌ارحام- از خودگذ شتگی- صداقت در گفتار و کردار- دین باوری-تعصبات مذهبی- تعصبات قومی و طایفه ای و .

..مشاهده کامل متن رسومات و جشن‌‌های شادمانه (عروسی و عزاداری) از مختصات بارز فرهنگ این روستا می‌باشد.شغل مردم روستا زراعت و گله داری و قالی بافی میباشد و محصول این روستا نیز غلات، لبنیات، توتون، چغندر میباشد.

منبع:http://khorasannews.com/PrintOnlineNews.aspx?id=1122439http://famasb.webs.

com/http://rsolgi.blogfa.com/post/1190.