اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه حمام قلعه
استان:
همدان
شهرستان:
همدان

معرفی نامه

حمام‌قلعه از بناهای تاریخی در همدان است , این حمام که در محله‌ای قدیمی به همین نام و در مجاورت محله (قاشق‌تراشان) واقع شده است، در زمینی به مساحت یک هزار و 700 متر مربع بنا شده است و قدمت آن به دوران قاجاریه باز می‌گردد.حمام‌قلعه در سال 88 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به موزه حمام تغییر کاربری داد و پس از انجام مرمت‌های اساسی در این حمام، تعمیر دیوارها و جداره‌های خارجی و داخلی و مرمت قسمت‌های داخلی فضای حمام انجام و به موزه تبدیل شد.این حمام سالانه میزبان مهمانان و مسافران زیادی از داخل و خارج کشور است که هم از سفره‌خانه و هم از موزه مردم‌شناسی بازدید می‌کنند.دیزی، کشک بادمجان، میرزاقاسمی، جوجه کباب، کباب کوبیده، زرشک‌پلو با مرغ، کباب سلطانی و کباب بختیاری از جمله غذاهای طبخ شده در این سفره‌خانه است.

حمام قلعه دارای سردر زیبای قاجار و یک هشتی ورودی است که پلان حمام سرد و گرم آن مربع شکل بوده و دارای4 ستون سنگی و سقف آن با طاق‌های کلمبو و فضای داخلی حمام با طاق نماهایی از نوع قوس جناغی زیبا مزین شده است. در 2 طرف حمام سرد، رختکن و حوضی در وسط آن قرار گرفته است و در قسمت غربی حمام مردانه تون واقع شده است. این حمام مانند سایر حمام‌های تاریخی کشور، در آن رگ‌زنی رخ می‌داده است که این مورد به شکل مجسمه در حمام کار شده است.موزه این حمام به صورت مردم‌شناسی تعریف شده است، به .

..مشاهده کامل متن طوری که در زمان گذشته فردی که جلوی در ورودی حمام مسئول اخذ پول بوده است، به شکل مجسمه درست شده و در کنار آن درویشی نشسته که همین حالت طبیعی به این حمام بخشیده است.منبع:http://www.

farsnews.com/newstext.php?nn=13911216001061http://www.yjc.

ir/http://www.negahmedia.ir/media/show_video/474.