اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای چشمه ملک
استان:
همدان
شهرستان:
همدان

معرفی نامه

چشمه ملک از روستاهای بخش مرکزی شهرستان همدان به شمار می‌آید و مساحتی حدود پنج هزار متر دارد. این روستا در فاصله حدود چهار کیلومتری جنوب شهرستان همدان واقع شده است .این روستا در همدان معرف حضور اکثر مردم آن می‌باشد. اگر می‌خواهید به مکان هایی همچون جاده معدن، دره مراد بیگ و دره یخچال مسافرتی داشته باشید می‌توانید از مسیر این روستا استفاده نمایید .

مسیر چشمه ملک راهی بسیار زیبا با طبیعتی خارق العاده که نظر هر رهگذری را جلب می‌کند از میان کوه‌های همدان می‌گذرد.این منطقه چشم اندازی زیبا از همدان دارد که به ویژه در شب زیبایی مبهوت کننده را خلق کرده است .چشمه ملک از مناطق خوش آب و هوا و مفرح و در عین حال مامنی برای کوهنوردان و علاقمندان به طبیعتو همچنین گذراندن اوقات فراغت در کنار خانواده و دوستان می‌باشد.چشمه ای گوارا و استراحت گاهی آرام برای کوهنوردانی که قصد صعود به ارتفاعات چهار قله و بخشی از خط الراس الوند را دارند می‌باشد که دارای چمنزاری زیبا با هزاران و شاید با میلیون‌ها سال قدمت می‌باشد.

جوی آبی روان که از میان آن می‌گذرد ،پونه‌ها و گل پونه هایش با جانوران خرد و کلان بر زیبایی این روستا افزوده است .طلوع‌های زیبای چشمه ملک کم از طلوع الوند ندارد و خوابیدن شبانگاهی در فضای آرامش خود تسکینی است برای آلام شهر نشینی و زیاده خواهی شهر نشینانش .سنگ نگاره هایی در این روستا کشف شده است که متعلق به هزاره سوم تا ششم قبل از میلاد می‌باشد که در روستای دیویجین یا دیوین ، دره دیوین، چشمه ملک قرار دارد.این سنگ نگاره ر تاریخ پانزده دی هزار و سیصد و هفتاد و هشت با شماره ثبت بیست و چهار هزار و سیصد و شانزده به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منابع : http://www.tabnak.ir/http://www.wikipg.

com/http://press.jamejamonline.ir/.