اطلاعات بیشتر


نام مکان:
نیایشگاه چک چک - زیارتگاه پیر سبز
استان:
یزد
شهرستان:
اردکان

معرفی نامه

نیایشگاه چک چک یا چک چکو یکی از عجیب‌ترین و رازآلودترین مکانهای مقدس زرتشتیان است که در 50 کیلومتری شمال شرقی یزد و بین کوههای اردکان قراردارد. شهر اردکان 110 کیلومتر با نائین و 55 کیلومتر با یزد فاصله دارد. چک چک در 43 کیلومتری شرق اردکان قرار گرفته و جاده آن دوطرفه با آسفالت قابل قبول است.این زیارتگاه بنام «پیر چک چک» یا همان « پیر سبز » معروف است که به نوعی کعبه آمال زرتشتیان و مهمترین زیارتگاه آنان در ایران است و همه سال زرتشتیان از روز ۲۴ خرداد به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می‌پردازند.

در روز 27 خرداد از سراسر جهان برای زیارت به این زیارتگاه می‌آیند. هر سال جشن مهرگان در این زیارتگاه جشن برگزار می‌شود و زرتشتیان بسیاری در این مکان گرد هم می‌آیند.نام "چک چک"، از صدای قطره‌های آبی گرفته شده که از صخره‌ای می‌چکد و اکنون به درون یک منبع ذخیره هدایت می‌شود. در داخل زیارتگاه که به شکل دهانه غار است تنه درخت چنار کهنسالی وجود دارد.

کف زیارتگاه با سنگ مرمر وسقف آن از سنگ پوشیده شده و از بخشی از سقف قطرات آب چکه چکه بر زمین می‌ریزد.در داخل یکی از اتاق‌ها چاهی به ژرفای بیش از ۵۰ متر وجود دارد. زرتشتیان معتقدند که در زمان حمله مسلمانان به ایران،همسر و دختران آخرین پادشاه ساسانی یزدگرد سوم برای اینکه به اسارت اعراب در نیایند هر کدام به جانبی گریختند در ..

.مشاهده کامل متن این میانه یکی از دختران یزدگرد موسوم به نیک بانو (حیات بانو ) که از دست اعراب گریخته بود به این کوه پناه آورد و از اهورامزدا خواست تا او را در دل کوه پناه دهد پس او در دل کوه ناپدید شد و از محل فرو بردن عصایش درختی سبز شد که امروز به درخت مقدس زرتشتیان مشهور است و تنه اش از دل سنگ بیرون آمده است.همچنین آنها بر این باورند که قطره‌های اشک نیک بانو که همچنان زنده و از نظرها ناپدید است از جایی که از دیده‌ها پنهان است میچکد و نامگذاری این زیارتگاه به چک چک یا چک چکو هم به همین دلیل است. زیارتگاه دقیقا" جایی است که این قطره‌ها از آن نقطه میچکند و زمین را خیس میکنند.

یکی از کنیزان نیک بانو به نام گوهر بانو (مروارید) نیز در چند کیلومتری وی مدفون است که با نام پیر هریشت معروف است.همچنین بر اساس روایت‏‌های زرتشتی این مکان، خواب‏ نما به چوپانی شده که در این نواحی گوسفندی از گلّه‏ ی خود را گم کرده بود و از خدا یاری خواسته است. وی در خواب پیر سبز را دیده و او این مکان را به عنوان مزار حیات‏ بانو معرفی کرده است.چند شعله شمع بطور دائم در زیارتگاه روشن است و محلی برای سوزاندن عود یا چوب مقدس وجود دارد.

همانند بسیاری از زیارتگاه‌های سایر ادیان، تصاویری از بزرگان دین زرتشتی زینت بخش محوطه کوچک زیارتگاه است. سقف زیارتگاه سنگی است. در کف محوطه ظرف هایی برای جمع آوری آب گذاشته اند که بخشی از آن جهت تبرک به زائرین اهدا می‌شود و بخشی دیگر نیز به مصرف خوراکی می‌رسد. در مجموعه چک چک ساختمان‌های متعددی مشاهده می‌گردد.

از آنجا که مجموعه چک چک با شهر اردکان فاصله زیادی دارد، این ساختمان‌ها جهت اسکان و پذیرایی از زائران ساخته و استفاده می‌شوند. ساخت و نگهداری مجموعه چک چک توسط زرتشتیان داخل و خارج از کشور تامین گردیده و می‌گردد.نیایشگاه پیر سبز امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق دارد که برای استراحت ساخته شده که به آن‌ها «خیله» می‌گویند. برای ورود به زیارتگاه، به نشانه احترام، باید کفش‌ها را از پا درآورد و کلاه بر سر نهاد.

قبل از ورود به زیارتگاه تابلوهایی وجود دارد که نشان می‌دهد برای ورود به زیارتگاه باید پاک بود، همانطور که در دین اسلام نیز ورود بانوانی که دارای شرایط خاص هستند به مساجد ممنوع است، در این مکان نیز نکات فوق باید رعایت گردد. برای رسیدن به زیارتگاه ،باید از پله‌های متعدد و سربالایی با شیب تند بالا رفت، لذا صعود و متعاقباً بازگشت از زیارتگاه برای بیماران قلبی عروقی، سالمندان و بیماران با آرتروز پیشرفته زانو مناسب توصیه نمی‌شود.به علت موقعیت کویری، طبیعی است که ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور گرمای هوا آزاردهنده است. در زمان اجرای مراسم عمومی زرتشتیان ( ۲۷ خرداد ماه ) بازدید صرفاً با کارت دعوت میسر است.

بهترین زمان بازدید ماه‌های فروردین، اردیبهشت، مهر و آبان و آذر است. درصورتیکه وسیله نقلیه شخصی ندارید می‌توانید از یزد، میبد یا اردکان خودرو کرایه تهیه نمایید.منابع :http://fa.wikipedia.

org/http://www.yjc.ir/fa/news/4653634http://www.irandeserts.

com/http://m4taghi.blogfa.com/post-67.aspxhttp://drimehr.

persianblog.ir.