اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه آیینه و روشنایی
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

آدرس : یزد، خیابان آیت‌الله کاشانی، روبروی پارک هفت تیرعمارت قصر آیینه ( موزه آیینه و روشنایی ) با مساحت کل ۸۱۷۴۰ و زیر بنای آن ۸۳۷ می‌باشد و در باغی بسیار زیبا و مشجر در شهر یزد، خیابان آیت‌الله کاشانی، روبروی پارک هفت تیر واقع شده‌است.این ساختمان مهمانخانه خصوصی یکی از متمولان یزدی بوده است‌. که در سال ۱۳۲۰ توسط صراف زاده ساخته شد. پس از انقلاب با فتوای محمد صدوقی مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل و سپس در سال ۱۳۷۷ تبدیل به موزه گردید.

سبک معماری ترکیبی ، سنتی و اروپایی شامل، اتاق‌هایی رو به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه نشین، حوضخانه و سرویس است. این بنا شامل یک راهروی دهلیز مانند است و حوضخانه‌ای که 30 سال از ساخت آن می‌گذرد، و نیز یک سالن و چند اتاق که به آن متصل است قسمت‌های اصلی بنا را تشکیل می‌دهد که هر از چند گاهی در حوضخانه موزه آثار نقاشی، عکاسی و...

هنرمندان یزد به نمایش گذاشته می‌شود.تزئینات اتاق‌ها شامل گچبری و نقاشی روی دیوار و آیینه کاری است که حوضخانه بنا بیشترین تزئینات را دارد. تزئینات زیبای آن شامل گچبری و آیینه‌کاری سقف‌ها، درهای مشبک و ..

. است که تماماً به دست معماران هنرمند ایرانی ساخته شده است. نقاشی‌های حوضخانه روی بوم است و به دیوارها نصب شده است. درها و پنجره‌ها چوبی و مشبک با شیشه‌های رنگی است و پنجره‌ها بوسیله لولای جدا شونده بصورت ساده .

..مشاهده کامل متن و رنگی در می‌آید. این موزه تنها موزه تخصصی در رابطه با موضوع نور در ایران است و شامل انواع پیه سوز، شمع سوز، نفت سوز و اشیای برقی است.

اشیای موجود در این موزه از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز است. از اشیای خاص موجود در این موزه می‌توان به پیه سوزهای پایه دار چند شعله سفالی، آیینه‌های سنگی و کارهای هنری انجام شده بر روی شیشه و آیینه اشاره کرد.منابع :http://vista.ir/article/817214http://fa.

wikipedia.org.