اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای رباط شاه عباسی میبد
استان:
یزد
شهرستان:
میبد

معرفی نامه

در پی سیاست گسترش راه‌ها و امنیت تجارت، شاه عباس اول صفوی اقدام به ساخت کاروان‌سراهایی در کنار جاده‌ها می‌کرد که این کاروانسراها به شاه عباسی شهره شدند. رباط میبد، در واقع یک ایستگاه بزرگ کاروانی در مسیر این معبر شرقی - غربی ایران بوده‌است که از شرق به سوی یزد ـ کرمان و سیستان تا ماوراء النهر و از سوی غرب به عقدا، نائین و اصفهان، کاشان و ری تا بین النهرین می‌رسیده‌است.این رباط از کاروانسراهای دوره صفوی است که به شیوه معروف چهار ایوانی ساخته شده است و مصالح آن کلا از آجر است. این کاروانسرا که گویا بر جایگاه کاروانسرای قدیمی‌تری ساخته شده، از جمله کاروانسراهای سبک صفوی و یکی از کاملترین کاروانسراهای بین راهی به شمار می‌رود.

کاروانسرا شامل ساباط (با پوشش یزدی بندی)، ایوان‌های بیرونی، هشتی ورودی، حیاط مرکزی، حوضخانه و مهتابی و چهار هشتی زیبا و فضاهای سرپوشیده (سول) شرقی و غربی و جمعاً صد ایوان و اتاق و اجاق برای استفاده کاروانهای تجاری و زیارتی بوده‌است.در مرکز حیاط ، کلک مرتفعی قرار دارد که زیر گذز آب قنات کسنوا است . این کلک هشت ضلعی در قسمت تحتانی نیز حوضی هشت ضلعی دارد که زلال آب را به مسافران تشنه پیشکش می‌کند . به نظر می‌رسد قسمت بالای کلک ، جهت انجام هنرهای آیینی و نمایشی کارکرد نیز داشته است.

هم اکنون اداره میراث فرهنگی میبد و یک مرکز فرهنگی (کتابخانه مرکز اسناد) در بخشی از بنا استقرار یافته و سول (سالن) شرقی آن جایگاه موزه زیلوهای تاریخی میبد و سول (سالن) غربی آن نیز به عنوان رستوران سنتی و کافی شاپ (سفره سرای شاه عباسی) مورد استفاده همگانی است.منابع:http://hamshahrionline.ir/print/163853http://fa.wikipedia.

org/wiki/%D9%85%DB%8C%D8%A8%D8%AFhttp://www1.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100825202988http://www.

yazd.ir/c/portalhttp://yazd.irib.ir/component/content/article/109-1391-11-18-07-54-03/3436-1391-04-25-07-22-44.