اطلاعات بیشتر


نام مکان:
برج بادگیر شکیب
استان:
یزد
شهرستان:
مهریز

معرفی نامه

اولین بادگیرها در کرمان و یزد خودنمایی کردند. سیستم کاری بادگیرها به این نحو می‌باشد که هوای جاری بیرون از خانه را به داخل خود می‌کشند و با تشت‌های آبی که درون آن‌ها تعبیه شده، هوا را خنک و سبک می‌کنند و به داخل خانه هدایت می‌کنند و تا چندی پیش بادگیر دولت آباد به عنوان بلندترین بادگیر دنیا معروف بود.اما بادگیر شکیب در مهریز چند متری از بادگیر باغ دولت آباد بلندتر است و گرچه وجاهت تاریخی بادگیر دولت آباد را ندارد اما تماشای آن خالی از لطف نیست. شهرستان مهریز دارای جاذبه‌های تاریخی بسیاری می‌باشد اما در کنار جاذبه‌های تاریخی، آثاری نه چندان قدیمی نیز هستند که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کنند و برج شکیب مهریز با بلندای ۵۵٫۵ متر بر فراز آسمان از آن جمله است.

این بادگیر اکنون بلندترین بادگیر دنیاست و توسط خیر مهریزی، “جعفر شکیب” احداث شده است. این بنای زیبا در کنار مجموعه ورزشی مجهز و تخصصی شکیب در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع با زیربنای دو هزار و ۵۰۰ مترمربع احداث شده است.دبیرستان دخترانه شکیب، کبوترخانه تفرجگاه کوه ریگ نیز از دیگر بناهایی است که در کنار این بادگیر و برج بلند توسط همین خیر مهریز بنا نهاده شده است.شهرستان مهریز در جنوب استان یزد با آب و هوای معتدل و بیابانی قرار دارد، این شهرستان دارای یک بخش با مرکزیت مهریز و پنج دهستان شامل بهادران، ارنان، تنگ چنار، خورمیز .

..مشاهده کامل متن و میانکوه است و یکی از شهرهای گردشگرپذیر استان یزد است که در فصلهای بهار و پاییز به دلیل وضعیت خوب آب و هوایی بیشترین میزان گردشگر را دارد. در هر یک از روستاهای این شهرستان نیز به دلیل قدمت آن، یک جاذبه تاریخی وجود دارد که به طور قطع تماشای آن برای گردشگران پاییزی خالی از لطف نخواهد بود.

شهرستان مهریز دارای بیش از 600 اثر تاریخی و فرهنگی است که تاکنون 89اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.بادگیر اعظم بازار برزگ کرمان، بادگیر دولت‌آباد یزد، بادگیر چپقی سیرجان و بادگیرهایی بندرعباس، بندرلنگه، قشم و سیستان نیز از دیدنی‌ترین بادگیرهای ایران هستند.منابع:http://fa.wikipedia.

org/http://yazdshahr.com/show/?id=1185http://www.mehrnews.com/detail/News/1711067http://www.

sobhemehriz.com/news/13075http://www.farsnews.com/printable.

php?nn=13910230001218.