اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه تفریحی سخوید
استان:
یزد
شهرستان:
تفت

معرفی نامه

پیست اسکی سخوید از تفریح گاههای زمستانی و دلنشین طبیعت است که در 70 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد، 50کیلومتری تفت و شمال غربی دهستان سخوید ازتوابع شهرنیر، واقع شده است و با توجه به کویری بودن و هوای گرم و سرد خاص کویر، همه ساله در فصل زمستان پذیرایی گردشگران زیادی میباشد.دهستان سخوید یکی از دهستانهای خوش آب و هوا و کوهستانی، با مردمانی خونگرم و مهمان نواز است به عنوان یکی از روستاههای منطقه گردشگری مطرح می‌باشد. سخوید دارای ۱۹۰مزرعه و ۳۵ روستا و آبادی سکنه دار که بالغ بر ۴۰۰۰ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است. این دهستان از نظر موقعیت جغرافیایی و موقیت ییلاقی از موقعیت خوبی برخوردار است.

دهستان سخوید 1500 سال قدمت دارد که ابتدا ساکنین آن زرتشتی بوده‌اند اما بعدا به علت بدی آب و هوا و باران‌های شدید از آن منطقه مهاجرت کرده‌اند. هنوز هم آثاری از دخمه و آتشکده‌شان در اینجا باقی مانده است.ارتفاعات کوهستانی شیرکوه به منزله تنفس گاه وشریان حیاتی خطه کویری که به نوعی حیات استان به آن وابسته است با انواعی ازگونه‌های گیاهی وجانوری وچشم اندازهای زیبا به عنوان یکی از مرتفع‌ترین قلل کشور واستان برای بهره مندی دوست داران طبیعت بسیار مطلوب می‌باشد.این پیست باداشتن پتانسیل‌های بالا بعنوان یکی ازسایتهای مهم منطقه نمونه گردشگری شیرکوه معرفی شده است که در زمستان مخصوصا ماههای پربارش، مانند دی .

..مشاهده کامل متن وبهمن پذیرای جمعیت زیادی ازمردم استان و حتی استانهای همجوار می‌باشد.پیست سخوید، یک پیست طبیعی است و تنها وسیله بازی در این مکان، انواع لاستیک‌های خودرو و بویژه خودروهای سنگین می‌باشد و در روزهای تعطیل پذیرای بیش از ‎ ۲۰هزار گردشگر است که روزهای تعطیل محور یزد شیراز و جاده اختصاصی سخوید شاهد رفت و آمد هزاران دستگاه خودروی‌سواری است و ترافیک‌سنگینی در این مسیر حاکم است.

پیست سخوید قطب گردشگری شهرستان تفت محسوب می‌شود در فصل زمستان پیست اسکی و فضای طبیعی و در فصول بهار و تابستان روستاهای ییلاقی طزرجان، ده‌بالا، سانیج، علی‌آباد، دره‌گاهان و چشمه تامهر میزبان خیل عظیمی از گردشگران و دوستداران طبیعت است.کمی که از یزد فاصله می‌گیریم جاده کوهستانی می‌شود. برای پیدا کردن مسیر باید دنبال تابلو جاده "روستای سانیج" بگردید. چند کیلومتری که بروید دیگر از آن محیط کویری خبری نیست و در عوض کوه‌های بلند و در دامنه آنها باغ‌های گردو، بادام و توت و انگور می‌بینید.

درختان کهنسال گردو با خانه‌های کاه‌گلی روستایی جاده را احاطه کرده‌اند و مردم مشغول فروش محصولات صیفی خود در کنار جاده هستند. ظاهرا شلغم این منطقه به دلیل شیرین بودن معروف است. هرچه جلوتر می‌روید هوا رفته رفته سردتر می‌شود و دیگر از آن هوای معتدل شهر یزد خبری نیست و کم کم به روستای سخوید که یزدی‌ها خودشان به آن "سخود" می‌گویند، نزدیک می‌شوید.کوه‌ها پوشیده از برف است و مردمی را میتوان مشاهده کرد که آمده‌اند یک روز خود را در کنار این طبیعت سرد بگذرانند و صدای هیاهو و جیغ و نشاط و شادی‌شان بالا گرفته است.

این شیب اگرچه به گفته مردم منطقه، به پیست اسکی سخوید معروف است، از اسکی و چوب و ابزار اسکی خبری نیست. اما شادی و هیجان مردم دست کمی از پیست‌های اسکی ندارد.در محل پیست اسکی یزد، امکانات اقامتی و رفاهی مناسبی توسط بخش خصوصی فراهم شده است و هم‌اینک تنها وسیله علاقه‌مندان به بازی روی برف در محل پیست اسکی سخوید تعدادی تیوپ خودرو در اندازه‌های مختلف است که متاسفانه استاندارد نمی‌باشد.منابع:http://fa.

wikipedia.org/wikihttp://www.yazdfarda.com/news/14147.

htmlhttp://www.mardomsalari.comhttp://www.jadidonline.

com/http://taft.yazdchto.ir/SC.php?http://www.

narinnews.ir/1391/09/19//http://www.artakava.com/post/5090http://www.

irna.ir/fa/News/80986769/.