اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پارک سرچشمه نهر مسیح
استان:
یزد
شهرستان:
خاتم

معرفی نامه

در جنوبی‌ترین نقطه استان یزد در شهرستان خاتم ، رودخانه ای به نام ˈنهر مسیح ˈ وجود دارد که شاهرگ حیاتی این شهرستان است و یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری کشور به شمار می‌رود. نهر مسیح خاتم ، تنها رودخانه دائمی استان یزد است که سرچشمه نهر مسیح و پارک جنگی آن که در فاصله 5 کیلومتری جنوب شرقی هرات واقع در شهرستان خاتم 320 لیتر در ثانیه از آن سرچشمه و از قلب این شهر عبور می‌کند؛ نه تنها یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری بلکه هفتمین میراث ارزشمند طبیعی ثبت شده در فهرست آثارملی طبیعی کشور است که عمر آن به دوره اول زمین شناسی، یعنی دوره کواترز می‌رسد. گفتنی است : شهر هرات مرکز شهرستان خاتم است که در جنوبی‌ترین نقطه استان یزد میان استان فارس و استان کرمان قرار دارد و نکته قابل توجه اینکه این چشمه یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های استان یزد است و درسالهای ترسالی میزان آب آن به 400 لیتر آب در ثانیه می‌رسد؛ البته اکنون به دلیل خشکسالی‌های پی در پی در منطقه، میزان آبدهی آن کاهش یافته و به 180 لیتر بر ثانیه رسیده است.در کنار سرچشمه، جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز وجود دارد که گردشگران می‌توانند از این منطقه به عنوان مجموعه ای کامل برای گردشگری طبیعی استفاده ز جمله جاذبه‌های گردشگری مجاور این بنا می‌توان به طبیعت بکر، مسیرهای کوهپیمایی، چشمه و کانال آب به شکل مسیر قنوات و .

.. اشاره کرد. پارک جنگلی سرچشمه نیز دارای .

..مشاهده کامل متن طبیعتی زیبا است که در فاصله 5 کیلومتری جنوب شرق شهر هرات و در مجاورت سرچشمه «نهر مسیح» قرار دارد و از تفرجگاه‌های زیبا، جذاب و حیرت‌انگیز استان کویری یزد است.نهر مسیح با عبور از میان مرکز شهرستان خاتم یعنی شهر هرات، جلوه ای خاص و منحصر به فرد به این شهر بخشیده است.

هم اکنون در نهر مسیح امکانات رفاهی مانند سکوهای اقامت، سرویس‌های بهداشتی و ....

برای استفاده گردشگران در روزهای تعطیل و ایام بهار و تابستان احداث شده است.قنات تاج آباد (محمدکریم خان) با دبی 200 لیتر در ثانیه و طول 3کیلومتر، قنات نفس القریه با دبی متوسط 250 لیتر در ثانیه و طول 17 کیلومتر،قلعه ملکی، قلعه محمد کریم خان، قلعه محمد باقری،جنگلهای باغ شادی و باغ معدن، منطقه شکار ممنوع قره تپه هرات، چنارهای کهنسال کر کرخنگان ، جنگل‌های تماشایی چنازناز و لایجمه کرخنگان از دیگر جاذبه‌های تفریحی و دیدنی این شهرستان به شمار می‌روند . منابع:http://www.farsnews.

com/newstext.php?nn=13921206000281#sthash.TGsAbhE0.dpufhttp://www.

negahmedia.ir/media/show_video/184http://www.mehrnews.com/detail/News/2253532http://www.

irna.ir/fa/NewsPrint.aspx?ID=338382http://javanonline.ir/fa/news/453614https://fa.

wikipedia.orghttp://khatam.gov.irhttp://yazdrasa.

ir/.