اطلاعات بیشتر


نام مکان:
عمارت و باغ صدری نمیر
استان:
یزد
شهرستان:
تفت

معرفی نامه

عمارت و باغ صدری ( نمیر ) تفت یکی از دیدنی‌ها و از باغ‌های زیبا در خیابان امام خمینی (ره)، محله باغ گلابدان شهرستان تفت در استان یزد است که مربوط به اواخر دوره زند است و به دستور «صدر العلما» ساخته شده است و در دوره‌های بعد بازسازی و نوسازی شده است. با وجود بناهای جالب و دیدنی به همراه باغی سرسبز و زیبا بالقوه یکی از نقاط گردشگری شهرستان تفت به شمار می‌رود که در قسمت بالای تالار باغ، با تاق‌نمای محرابی تزئین شده است. این باغ که به گفته اهالی ۴۰۰سال قدمت دارد، همزمان با مسجد شاه ولی تفت احداث و با اندکی تغییرات در دوران قبل ازانقلاب یک بار مرمت شده است که با پلانی تقریبا مربع مستطیل عناصر زیبا و منحصر بفرد معماری واز جمله بادگیر ، تالار ، حوض و فواره ، آسیاب و غیره را در خود جای داده است . این باغ باوسعتی ده هزار متر مربع و با پلانی تقریبا مربع مستطیل عناصر زیبا و منحصر بفرد معماری واز جمله بادگیر ، تالار ، حوض و فواره ، آسیاب و غیره را در خود جای داده است.

شمال غربی باغ، ساختمانی مشتمل بر یک تالار بزرگ به ابعاد12*10متر است که با طاق نماهای محرابی تزئین شده است. علاوه بر فضای بادگیر در پشت تالار، دو اتاق سه دری از دیگر فضاهای مرتبط در این قسمت می‌باشد.ارتفاع بنای این باغ با احتساب بادگیر 22.5 متر است و از خصوصیات برجسته آن داشتن یک تالار بادهنه 12.

5 متری است. ازشاخص‌ترین نشانه‌های ...

مشاهده کامل متن این باغ وجود بادگیر دو طبقه بر روی تالارعمارت است. بادگیر علاوه بر ابهت و زیبایی بخشیدن به ساختمان نقش بسیار موثری در تهویه فضای درونی بنا را دارد ودر انتها ی باغ یک آسیاب آبی قدیمی دیده میشود. این باغ از منظر معماری و پوشش گیاهی الگوی یک باغ ایرانی است.در دو طرف تالار بعد از راهروهای پهنی که اتاق‌ها را به تالار مرتبط می‌کنند.

دو اتاق سه دری قرار دارد و پشت هر سه دری، دو اتاق دیگر ساخته شده که به سه دری‌ها و فضای پشت تالار راه دارد. یک زیرزمین زیر تالار بارو کار آجر ساخته شده است. کف بنا تماماً آجر فرش است. گفتنی است ازدیگر شاخص‌های منحصر به فرد این بنا می‌توان به وجود یک حوض سنگی در جلوی ساختمان، به وسعت 500 متر مربع و قرارگیری حدود 95 فواره آب درآن اشاره کرد.

همچنین در ضلع جنوب شرقی انتهای باغ، یک آسیاب آبی قرار دارد.باغ صدری تفت در میان مردم تفت به باغ نمیر تفتی معروف است از آن روی که یکی از زرتشتیان به نام و یکی از شکسته‌بندهای معروف یزد به نام ارباب نمیر تفتی در این باغ زندگی می‌کرد. این باغ که در حال حاضر در دست بخش خصوصی و سرمایه‌گذار جهت تبدیل به مجموعه اقامتی تفریحی و گردشگری است در سال 1379 به همت میراث فرهنگی به شماره ثبتی 2898 به ثبت آثار ملی کشور رسیده است.منابع:http://fa.

wikipedia.org/wikihttp://www.tasnimnews.comhttp://www.

qudsonline.ir/NSitehttp://www.artakava.com/post/5065http://koorosh17.

blogfa.com/post/21http://yazdrasa.ir/en/-/%Dhttp://www.negahmedia.

ir/media/show_pic/48075.