اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه آقازاده ابرکوه
استان:
یزد
شهرستان:
ابرکوه

معرفی نامه

ابرکوه دارای خانه‌های قدیمی و جالب بسیاری است که در بافت قدیم قرار دارند و یکی از مهمترین آنها خانه آقازاده است که بادگیرهای منحصر به فرد و دو طبقه آن بی نظیر است.این خانه از نظر معماری و به کارگیری عناصر معماری سنتی ایران بسیار در خور توجه است و به صورت حیاط مرکزی است و عمارت آن در سه جهت و به منظور استفاده در فصول مختلف سال ساخته شده است و بادگیر و کلاه فرنگی آن با ارتفاع 18 متری خود به این خانه ابهت خاصی داده است.خانه آقازاده ابرکوه یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی کشور است و بادگیر آن نیز بر زیبایی این بنای تاریخی افزوده است.خانه‌های قدیمی ایرانی یکی از جذاب‌ترین محل‌ها برای بازدید در سفرهای نورزی است.

یکی از نمادهای این خانه‌ها در مناطق کویری، وجود بادگیرهایی است که باعث تلطیف هوا در تابستان گرم و خشک کویر می‌شود تصویر بادگیر ابرکوه زینت بخش بسیاری از کالاهای صادراتی کشور است.اگر می‌خواهید زیباترین بادگیر ایران را ببینید کافی است در سفر به شهر تاریخی ابرکوه به خانه آقازاده سر بزنید.بادگیر دو طبقه خانه آقازاده از هر سوی شهر قابل مشاهده استتصویر آن بر بسیاری از محصولات تولیدی در کشور نقش بسته است بی آن که کسی از محل چنین بنای جذابی خبر داشته باشد.برای دسترسی به این بنای تاریخی که در فهرست میراث ملی کشور نیز به ثبت رسیده است، راه طولانی در پیش ندارید.

کافی است با اولین ...مشاهده کامل متن سئوال از یک شهروند ابرکوهی، به محله دروازه میدان از محله‌های قدیمی ابرکوه راهنمایی شوید.

یکی از خیابان‌های اصلی منشعب شده از میدان مرکزی شهر ابرکوه (میدان امام حسین) نیز می‌تواند شما را مستقیمأ به سمت این محله و خانه راهنمایی کند.خانه آقا زاده زیباترین خانه تاریخی ابرکوه است.با گذر از تکیه دروازه میدان که خود سابقه ای طولانی دارد، وارد کوچه‌های پر پیچ و خمی می‌شوید که عمری به درازای تاریخ چون دیگر نقاط این شهرستان باستانی دارد.ساباطی زیبا که تصویری دلنواز از زیباترین بادگیر ایران در کنار آن به رخ کشیده شده است، به گردشگران یادآوری می‌کند که به سمت خانه آقازاده در حرکت هستید.

در این کوچه‌ها چند خانه دیدنی دیگر نیز وجود دارد ولی خانه آقازاده معروف‌ترین خانه قدیمی ابرکوه است. این بنا با ۸۵۱ مترمربع مساحت و به صورت حیاط مرکزی و عمارت در سه جبهه به منظور استفاده در فصول مختلف سال ساخته شده است.زیباترین بادگیر ایران ۱۸ متر ارتفاع دارد. ارتفاع بادگیر دو طبقه این خانه ۱۸متر و مساحت آن ۱۹مترمربع است و یک کلاه فرنگی جالب با تزئینات مقرنس کاری در کنار آن به چشم می‌خورد.

قسمت شاخص و جالب توجه این بنا، بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی آن است که در نوع خود بی نظیر است.اتاق جنوبی خانه بصورت صلیبی و شکم دریده ساخته شده است. وجود حوض سنگی در وسط حیاط خانه، فضای خانه بخصوص تالار را طراوت خاصی بخشیده است.قسمت شاخص و جالب توجه بنا بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی است که درنوع خود بی نظیراست ارتفاع بادگیر 18 متر و مساحت آن 18 متر مربع می‌باشد.

در دهانه بادگیر 19 عدد دریچه تنظیم هوا وجود دارد که با بادگیر دومی هماهنگی و ارتباط دارد. در کنار آن، یک کلاه فرنگی با تزئینات مقرنس کاری بسیار زیبا وجود دارد. بادگیر و کلاه فرنگی به ترتیب حکم خنک کردن (کولر) و نور رسانی (نورگیر) فضای زیرین و تالار خانه را انجام می‌دهند. قدمت خانه آقازاده به دوره قاجاریه باز می‌گردد و در فهرست آثار ملی ایران تحت شماره 1838 به ثبت رسیده است.

ابرکوه شهری با جاذبه‌های خاص است که در آن می‌توان از دیدن خانه‌های قدیمی، قلعه‌های سر به فلک کشیده، درختان کهنسال و …. سراغ گرفت. در گوشه گوشه این شهرستان تاریخی مردمی مهربان و میهمان نواز می‌توانند شما را به سمت دیدنی‌های آن راهنمایی کنند.منبع : See more at: http://www.

memaran.ir/http://www.mehrnews.com/http://yazd.

irib.ir/.