اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای قطرم
استان:
یزد
شهرستان:
بافق

معرفی نامه

روستا قطرم از توابع بخش مرکزی بافق و در فاصله ۴۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر بافق قرار گرفته است. از نظر موقعیت طبیعی در دامنه غربی کوههای باجگان در ارتفاع ۱۵۴۰ متری و در دره ای کوهستانی با جهت غربی و شرقی به شکل طولی و متمرکز متناسب با شکل دره به وجود آمده و مزارع باغات منازل مسکونی در دامنه آفتابگیر به صورت پلکانی نمای زیبا و دیدنی به این روستا داده است. روستای قطرم از نظر آب وهوایی وضعیتی بسیار نادر و منحصر به فرد را دارد. به طوریکه در فاصله کم در داخل روستا تفاوت چشمگیر دمایی وجود دارد.

روستای قطرم، روستایی بکر و دست نخورده، و شاید بتوان گفت که یکی از بهترین روستاهای توریستی استان یزد از جهت تنوع عوارض طبیعی و انسانی است._ وجود کوههای مرتفع با دیوارهای تند کوهستانی مساعد جهت کوهنوردی و سنگنوردی._ منطقه چشمه روستای قطرم و بیشه زار و نیزار آن در دل کوهستان همراه با تنوع گونه‌های گیاهی از درختان اورس(سبل)، بنه، بادام کوهی، انجیر وحشی، گونه‌های دارویی و صنعتی از زیره، انغوزه،کتیرا._ زیستگاه حیات وحش تنوع زیاد با گونه‌های نادر نظیر بز کوهی، قوچ و کل و یوز پلنگ آسیایی که گاه تا باغ و مزارع و منازل مسکونی و پشت بامها می‌آیند.

_ چشمه‌های متعدد نزدیک قطرم نظیر درب گوشین،آب سی بزی، درب دز و سنگ قصاب ._ تنوع عوارض کوهستانی و دشتی از کوه و تپه‌های ماسه بادی و اشکال مختلف و متنوع بادی ...

مشاهده کامل متن و آبی._ پیر قطرم زیارتگاهی است که مورد توجه خاص و عام است._ دیوارهای سنگی منازل، کوچه‌های مسقف غیر هم سطح و پلکانی و پر پیچ و خم وباریک (کوچه‌های آشتی کنان)، نمای پلکانی روستا و منازل و مزارع و باغات._ وجود فضای سبز.

_ آثار امنیتی و دفاعی قلعه ها، کمینگاه‌های قدیمی، حیات وحش و زیستگاه جانوران._ تاسیسات آبی قدیمی در روستا مانند آثار به جا مانده آسیاب‌های آبی._ سد قطرم در ابتدای دشت قطرم و در فاصله حدود ۲۲کیلومتری بافق._ قلعه دختر که قلعه ای بسیییار قدیمی است که در بالا دست چشمه درب دز در مکانی مرتفع و در لبه پرتگاه کوهستانی با موقعیت مناسب دفاعی به شکل مدور و با مصالح محلی یعنی سنگ و گچ و ساروج، یادگاری بجا مانده از زمانهای بسیار قدیمی .

_ چشمه آب سی بزی که نقش یک مکان تفریحی و زیارتی و قدمگاه رادارد و بسیاری معتقدند که آب آن برای مداوای بیماریها بویژه بیماریهای پوستی و جلدی مفید و موثر است.منبع :http://bafgh.ir/http://www.qotrom.

ir/http://qotrom.blogfa.com/http://qotrom2.blogfa.

com/.