اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای باجگان
استان:
یزد
شهرستان:
بافق

معرفی نامه

باجگان یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان بافق که در فاصله ۸۵ کیلومتری جنوب شرقی بافق بر روی دامنه کوه باجگان در ارتفاع ۲۰۶۰ متری قرار گرفته است. این روستا دارای شکل متمرکز واز نظر موقعیت جغرافیایی روستایی کوهپایه ای است. وجه تسمیه باجگان : تاکنون در رابطه با وجه تسمیه باجگان اظهار نظرات متفاوتی شده است؛ که بعضی از آنها غیر علمی ودور از ذهن می‌باشد؛ مانند اینکه باجگان از کلمه باجگیران گرفته شده و این روستا در زمانی که ایران ومنطقه دریا بوده در سواحل دریا قرار داشته و ساکنان این روستا از دریا نوردان ومسافران وتجار دریایی باج می‌گرفتند . بعضی دیگر معتقدند که باجگان در اصل واژگون بوده چون بر اثر جریان سیل در طول دورانها چندین مرتبه بکلی ویران شده و واژگون نام گرفته وبر اثر تکرار در طول زمان دچار تغییر شده وبه باجگون وباجگان تبدیل شده است.

سابقه تاریخی باجگان : به نقل از بعضی از منابع سابقه تاریخی این روستا حدود پنج هزار ساله میباشد ؛ و به قبل از پیدایش تمدن کاریزی بر می‌گردد. روستای باجگان در قلب منطقه حفاظت شده کوه بافق قرار داشته و مهمترین و بزرگترین سکونتگاه انسانی در داخل این منطقه به شمار می‌رود.سابقه تاریخی باجگان : به نقل از بعضی از منابع سابقه تاریخی این روستا حدود پنج هزار ساله میباشد ؛ و به قبل از پیدایش تمدن کاریزی بر می‌گردد . ولی آنچه مسلم است این روستا سابقه تاریخی .

..مشاهده کامل متن طولانی دارد از جمله درخت تنومند؛ قطور و مرتفع چنار هزار و دویست ساله باجگان که نماد سکونت وسابقه روستا بصورت زنده و پایدار است و دیگری صنوبر هشتصدو پنجاه ساله روستاست.وجود قلعه وبرج که یکی از آنهاچندین سال قبل تخریب وبجای آن خانه بهداشت روستا ساخته شده است.

جاذبه‌ها وامکانات روستای باجگان باجگان به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان واستان دارای جاذبه‌های متنوع ومتعددی است که هرساله تعداد زیادی جهت گذراندن اوقات فراغت خود وبهره مندی از مواهب آن به این منطقه مراجعت می‌نمایند که به عنوان نمونه می‌توان ازچنار هزار و دویست ساله باجگان با تنه قطور ؛ ارتفاع زیاد وسایه دل نشین آن نام برد. صنوبر راست قامت ومرتفع هشتصد وپنجاه ساله...

آب وهوای دلپذیر، ملایم و معتدل در تابستان باجگان را چون نگینی در منطقه کویر بافق بیشتر مطرح می‌کند؛ منطقه بکر حفاظت شده کوه باجگان با تنوع گونه‌های گیاهی بویژه جنگل نادر وکمیاب ارس ( سبل ) و سایر گونه‌های گیاهی درختی نظیر بادام کوهی ؛ بنه ة انجیر وحشی کسیدون و ... و گونه‌های مختلف دارویی و صنعتی نظیر اشترک؛ کتیرا؛ زیره؛ انغوزه آویشن؛ شیرین بیان خاک شیر اسپند و.

.. زیستگاه حیات وحش متنوع نظیر قوچ، کل وبزکوهی و از همه مهمتر یوزپلنگ آسیایی و انواع پرندگان و..

.وجود چشمه‌ها وغارهای متعدد از جمله غار وچشمه تیغ دریا. وجود بلندترین نقطه ارتفاعی منطقه قله باجگان با ارتفاع 2879 که دومین قله بلند شهرستان است؛ وجود عوارض متنوع کوهستانی نظیر دامنه‌ها ؛ دره‌ها ؛ شکستگیها وگسل‌ها و..

.معماری سنگی باجگان با سنگهای بلوکی ومنظم که عوامل فیزیکی طبیعت به وفور و ارزان در اختیار انسان قرار داده نمایی جالب جذاب و دیدنی بوجود آورده است. از جمله نمای سنگی و سنگ پوش منحصر به فرد حسینیه این روستاست.معماری درونی خانه‌ها و وجود پیش فضای ورودی درخانه‌های این روستا بعنوان حریم و سکونت و زندگی و آرامش خانواده و بویژه زن ریشه ای عرفی مذهبی دارد همچنین تاثیر عوامل طبیعی؛ فرهنگی؛ مذهبی ؛ اجتماعی؛ اقتصادی و امنیتی در معماری این روستا از جاذبه‌های گردشگری علمی می‌باشد.

مهمترین وجه سیاسی در هر روستا آثار امنیتی ودفاعی است؛ که دراین روستابشکل برج و قلعه دیده میشود شکل و موقعیت برج وقلعه در روستای باجگان متفاوت از سایر نقاط است بطوریکه نشان دهنده وجود امنیت نسبی روستا در زمانهای گذشته می‌باشد چرا که قلعه و برج از یکطرف در مبادی ورودی روستاست و از سویی دیگر در کنار بافت مسکونی روستا و جدای از آن قرار گرفته است؛وفاقد تاسیسات ساختمان وامکانات گسترده است و کسی بطور مداوم در درون آن زندگی نمی‌کرده ؛ وفقط در زمانهایی که احساس خطر می‌شده اهالی روستا بخصوص کودکان ؛ زنان وسالخوردگان برای گذراندن یک دوره محدود بدرون قلعه می‌رفتند؛ و یا اشیا ولوازم ارزشمند و قیمتی خود را در آن نگهداری می‌کردند و بعد از برطرف شدن خطر به بافت و منطقه مسکونی روستا برمی گشتند.وجود قدمگاه‌ها که مورد احترام اهالی است. وجود صنایع دستی نظیر گیو کشی ؛ گیوه چینی ؛ کرباس بافی سبد بافی و..

.از جمله امکانات روستا جاده آسفالته ؛ خانه بهداشت ؛ مدرسه ؛ امکانات مخابراتی وپستی ؛ پوشش کامل موبایل‌؛ مسجد وحسینیه ؛ خانه ترویج روستایی؛ و..استعدادها وتوانمندیهای روستا : مهمترین استعداد روستا استعداد وجاذبه گردشگری به برکت وجود معماری سنگی روستا ؛ برج تاریخی ؛ درخت کهنسال چنار ؛صنوبر؛ منطقه حفاظت شده کوه باجگان ؛ تنوع محصولات کشاورزی ؛ اشکال زیبا ؛ جالب ومتنوع طبیعی ؛ چشمه‌ها وغار‌ها و.

.توانای واستعداد استغال زایی بااستفاده از منابع طبیعی ؛ گیاهان دارویی وصنعتی نظیر انغوزه ؛ اشترک ؛ کتیرا زیزه و ...

نزدیکی به معدن تاجکوییه ؛ ووجود معدن آبسیرک ومعدن گل رنگ در کنار روستا از دیگر توانمندیهای روستاستمنبع :http://iranvillage.ir/article-print-2697.htmlhttp://www.iew.

ir/http://bafgh.ir/www.bajegan.ir.