اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بافت تاریخی یزد
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

بافت تاریخی شهر یزد از میراث تاریخی بشر و از جاذبه‌های گردشگری ایران به شمار می‌رودیزد به عنوان اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان شناخته شده که برترین جاذبه‌های گردشگری ، تاریخی و میراث فرهنگی را در خود جا داده است. شهر یزد در برخی فصول سال اغلب میزبان گردشگرانی می‌شود که تعدادشان حدود دو برابر جمعیت ساکنانش می‌رسد. از نارین قلعه قدیمی‌ترین بنای خشتی جهان گرفته تا بلندترین بادگیر جهان و قدیمی‌ترین مسجد ایران و بافت تاریخی مسکونی از جمله آثاری است که هر سال میلیون‌ها نفر را به این منطقه جذب می‌کندتاریخ نویسان معتقدند که قدمت یزد به پیش از اسلام می‌رسد. عده ای هم می‌گویند که شاید شهر تاریخی یزد را باید در نقطه دیگری غیر از مکان کنونی آن جستجو کرد.

با این حال قدمت بسیاری از آثار تاریخی کشف شده در شهر یزد به قرن پنجم هجری باز می‌گردد. در عین حال کشف بناهای دیگری متعلق به قرن‌های دوم و سوم هجری، تردیدها را در تخمین قدمت شهر یزد بیشتر می‌کند. در هر صورت تاریخ سکونت انسان در این خطه از هزاره سوم پیش از میلاد فراتر رفته است، به طوری که در عهد پیشدادیان طایفه‌های در حال کوچ از بلخ به پارس، این سرزمین را یزدان نامیدند و از آن زمان به بعد یزد محل عبادت شد.در کوچه پس کوچه‌های بافت تاریخی و 700 هکتاری یزد که از آن به عنوان گسترده‌ترین بافت خشتی یاد می‌شود خانه ها، ساباط‌ها و ابنیه .

..مشاهده کامل متن زیادی وجود دارد که مجموعه این بافت را تشکیل می‌دهند.بسیاری از بناهای موجود در بافت مذکور که دارای ارزش معماری و تاریخی اند توسط متولیان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اندیزدرا برای این امن‌ترین شهر می‌دانند که جنگ و بلایای طبیعی تاکنون نتوانسته به آن صدمه ای وارد کند.

به همین دلیل است که تاریخ نویسان از آن به عنوان امن‌ترین شهر ایران یاد کرده اند. مارکوپولو جهانگرد ایتالیایی نیز درباره یزد می‌گوید که تجار جاده ابریشم این شهر را به لحاظ امنیت مالی و جانی آن دوست دارند.هنر زیستن و یا به عبارتی همزیستی مسالمت آمیز با طبیعت خشن و قهر کرده رابه وضوح می‌توان در هنر معماری یزدی در یافت که با سخت کوشی، پشتکار و قناعت، نوع دوستی و ..

. نمودها و نهادهایی را در عرصه شهر سازی و معماری به عرصه وجود کشانیده که نظر هر بیننده ای را به خود جلب و ذهن او را به ژرفای تفکر و تعمق می‌کشاند. نمونه بارز این معماری محله «فهادان» یا «یوزداران» می‌باشد که در گویش محلی جنگل یا محله یوزداران نامیده می‌شود. قدمگاه منصوب به امام رضا(ع) در این گذر قرار دارد.

از دیگر محله‌های مهم یزد می‌توان به محله محله سر دو راه، سر جمع، محله یعقوبی، محله مصلی، محله قلعه کهنه، محله لب خندق اشاره کرد.منبع:http://www.aziz.parizi.

ir/yazdhttp://fararu.com/vglcm4qsx2bqxx,..l22a8a5s.

htmlhttp://www.asriran.com/fa/news/336249http://javanonline.ir/fa/news/628459.