اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه باقرآباد
استان:
یزد
شهرستان:
بافق

معرفی نامه

روستای باقرآباد در هشت کیلومتری مرکز شهرستان بافق قرار دارد، در شمال روستای باقرآباد قلعه ای به نام قلعه باقرآباد قرار دارد که قدمت آن به دوره قاجاریه برمی‌گردد .قلعه باقرآباد به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمدتقی خان بافقی ساخته شد. این قلعه در سه مرحله بنا شده، ابتدا برج شمالی که محل زندگی عسگر است و قسمت برج جنوبی 10 سال بعد ساخته شد.در سال 1298هجری شمسی به علت هرج و مرج در کشور مردم روستا دور قلعه را حصار می‌کشیدند.

مصالح ساخت این قلعه خشت و گل است. برج شمالی قلعه با ارتفاع 8 متر دارای دو طبقه، سه سنگ‌انداز و 10 جایگاه تیرانداز است.برج دوم قلعه در قسمت جنوبی قلعه قرار دارد، به صورت هشت ضلعی با ارتفاع 11 متر در دو طبقه، دارای 16 روزن تیرانداز و چهار سنگ‌انداز است.قلعه 45 اتاق با اندازه‌های متفاوت دارد, سه راهرو در درون قلعه وجود دارد که راهروی اول برج جنوبی را به برج شمالی متصل می‌کند و دو راهروی دیگر در دو طرف راهروی اول قرار دارد و دسترسی به اتاقهای قلعه را امکانپذیر می‌کند.

این قلعه با شماره 13000 در فهرست آثار ملی ثبت شده استمنبع:http://bagherabad.blog.ir/http://isna.ir/fa/news/91052314393http://moy.

persianblog.ir/post/18/.