اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای منشاد
استان:
یزد
شهرستان:
مهریز

معرفی نامه

در جنوب شهر مهریز از توابع دهستان میانکوه ، روستایی ییلاقی زیبایی به نام منشاد واقع شده است .این روستا به عنوان قطب اقتصادی، خدماتی و جمعیتی در منطقه شناخته می‌شود .آب و هوای خنک و مطبوع ، به خصوص در تابستانها که گرمای هوا در شهرها به سختی قابل تحمل است یکی از امتیازات مهم روستا برای جذب گردشگر می‌باشد.شغل اکثر مردم کشاورزی و تولید محصولات باغی است .

به هر سو که چشم بگردانی ، درختان عظیم گردو را می‌بینی که محصول خوبی هم به بار آوردند . انواع واقسام میوه‌های دیگه هم چون توت ، زردآلو ، شاه توت ، آلو ،الوچه ، گیلاس و بادام نیز در منشاد به عمل می‌آید . وفور انواع و اقسام گیاهان باخواص مختلف دارویی و درمانی ، باعث رواج تولید گلاب و عرقیات در روستا شده است.کوه چنبر در خاور و کوه جرزین در باختر آبادی واقع شده و هر دو کوه از رشته شیرکوه هستند.

قالی بافی یکی از منابع مهم درآمد مردم در منشاد است . در حال حاضر حدود 300 دار قالی در منشاد در حال فعالیت هستند . طرح ونقشهای قالیهای منشاد بیشتر از نوع کاشانی و نائینی است.مهمترین اثر دیدنی این روستا مسجد جامع آن است که از بناهای شاه یحیی مظفری است و در سال ۷۷۴ هجری قمری ساخته شده‌است.

معماری منازل اغلب دو طبقه بود طبقه اول فقط چند اتاق دارد و فضاهایی که ظاهرا هیزم دان یا مطبخ بوده اند . اما طبقه دوم ایوانی دارد مشرف به باغ با سقف ...

مشاهده کامل متن چوبی . مردمان منشاد همگی مسلمان و شیعه اند و سینه ای دارند لبالب از عشق و اراد ت به ائمه اطهار (ع). گواه این مدعا هم حسینیه بزرگ وباشکوه روستا است . منبع :http://wikiroosta.

ir/http://fa.wikipedia.org/http://www.mehrnews.

com/news/1739584http://www.negahmedia.ir/media/show_video/9483http://salargroup.blogsky.

com/1392/04/18/post.