اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار نباتی
استان:
یزد
شهرستان:
اشکذر

معرفی نامه

غار نباتی، در حوالی شهر تاریخی و زیبای «ندوشن» واقع شده است. در این غار ستون‌های زیبا و بارگاه‌های طبیعی ایجاد شده از استالاگمیت و استالاکتیت و همچنین بلورهای گل کلمی در دالان‌های مختلف آن، فضاهای جالب و بدیعی پدید آورده‌اند.به گفته کارشناسان ، هنوز غار نباتی ندوشن فعال است و آثار ” غارزایی ” در آن وجود دارد.به اعتقاد آنها ، وجود رطوبت داخل غار، چکیدن آب از قندیل‌ها ، ترمیم قندیل‌های شکسته شده و وجود مواد آهکی داخل غار از نشانه‌های فعالیت است.

غار یاد شده دارای قندیل‌ها ، بلورها و ستون‌های بسیار زیباست که فضای زیبایی رادرداخل غار ایجاد کرده بصورتیکه هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.غار نباتی در دهانه کوهی در اطراف منطقه ندوشن واقع شده و دارای دهانه ورودی به ابعاد ‪ ۱/۵‬در ‪ ۱/۵‬متر است که به صورت حفره در داخل زمین تشکیل شده‌است.این حفره حدود چهار متر عمق دارد و بعد از آن محوطه غار وجود دارد که بطور کامل تاریک است.غار،دارای سه قسمت یا سه مسیر مجزاست که مسیر اصلی آن حدود ‪ ۵۰‬ متر طول دارد و در وسط مسیر اصلی ، فضای باز که به آن تالار گفته می‌شود وجود دارد.

حوضچه‌های کوچک آب در قسمت‌های مختلف غار تشکیل شده است که باتوجه به میزان بارندگی و میزان چکش آب از قندیل‌ها و سایر عوامل طبیعی، تعداد آن در طول سال کم و زیاد می‌شود.چگونگی دسترسی به غار :بعد از رسیدن به ندوشن باید به ...

مشاهده کامل متن سمت جنوب ندوشن طی طریق کرد تا به روستای صدر آباد رسید ، ۸٫۶ کیلومتر بعد از روستای صدر آباد در همین جاده به بند خاکی صدر آباد میرسیم ، ۱٫۳ کیلومتر بعد از بند در سمت راست جاده‌ی خاکی که قابل تردد برای انواع سواری است قرار دارد که پس از طی ۶٫۱ کیلومتر در این جاده ( بدین نحو که در مسیر، اول به آغل گوسفندان و سپس به مجموعه‌ی کوچکی از درختان بر می‌خوریم که بلافاصله بعد از آن به دو دوراهی می‌رسیم که در اولی سمت راست و در دومی سمت چپ را انتخاب می‌کنیم و جاده را در مسیری کوهستانی ادامه می‌دهیم ) به پای کوهی که غار در بالای آن قرار گرفته است می‌رسیم و با تقریبا نیم ساعت کوه پیمایی می‌توان به دهانه‌ی غار که ۱۴۸ متر بالاتر از نقطه‌ی شروع کوه پیمایی است رسید. البته پیدا کردن دهانه‌ی غار بدونه بلد و یا GPS دشوار است.ویژگی‌های غار نباتی ندوشن :قندیل‌های نبات مانند این غار، آن را به غاری زیبا در استان یزد تبدیل کرده است. این غار دارای دو دهانه است بدین نحو که در کنار دهانه‌ی اصلی آن که نیازمند یک فرود سه متری است دهانه‌ی دیگری به صورت مصنوعی ایجاد گردیده که دیگر نیازی به فرود ندارد.

بعد از ورود به درون غار و پشت سر گذاشتن سراشیبی پیش رو به یک سه راهی می‌رسیم. مسیر سمت چپ با شیبی تند به چشمه‌ی آب قابل شربی در عمق ۱۹ متری غار منتهی می‌شود ، مسیر سمت راست نیز با شیبی به سمت پایین به یک تالار منتهی می‌شود ، مسیر روبه رو مسیر اصلی غار است که با دور زدن یک استلاگمیت به تالار اول غار می‌رسد. در این تالار دو راه موجود است راه سمت راست حفره هایی است که به دهلیزی که در بالای تالار دوم قرار گرفته منتهی می‌شود و مسیر سمت راست سوراخ کوچکی است که می‌بایست به صورت نشسته از آن وارد تالار دوم شد. در این تالار نیز دو راه پیش روی داریم؛ مسیر سمت راست دهلیزی است که در دو طرف خود به دو اتاقک زیبا ختم می‌شود و مسیر سمت چپ با شیبی تند وارد تالار سوم که آخرین تالار غار است و با قطعه سنگی بزرگ به دو قسمت تقسیم شده است می‌شود.

در این غار نخ کشی ضروری نیست ولی انجام آن اطمینان خاطری برای بازگشت است. در مجموع غار نباتی ندوشن در عین زیبایی غار بزرگ و دشواری نیست.منبع :nodoushan.com/http://www.

irinn.ir/news/16264/http://www.irancaves.com/fa/cavedetail.

aspx?ID=311.