اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار خانه خدا
استان:
یزد
شهرستان:
خاتم

معرفی نامه

یکی از شگفت انگیز‌ترین غارهای استان یزد می‌باشد که به دلیل داشتن ستون‌های بسیار زیبا استلاگمیت و استلاگتیت در نوع خود بی‌نظیر است.غار خانه خدا که در ارتفاع 2800 متری از سطح دریا و در پناهگاه حیات وحش بوروئیه شهرستان خاتم (مرکز بخش مرکزی شهرستان خاتم استان یزد) واقع شده است. از پدیده‌های ژئومورفولوژیکیاین غار می‌توان به استلاگمیت‌ها، استلاگتیت‌ها و ستون‌های آهکی بسیار زیبای آن اشاره کرد که در کف و سقف غار به مرور زمان تشکیل شده است و به دلیل وجود همین آثار آهکی است که به یکی از زیباترین و جالب‌ترین غارهای آهکی استان تبدیل شده است.این غار دارای دهانه ورودی دایره مانند به قطر تقریبی 1.

5 متر می‌باشد که به صورت حفره در دل کوه تشکیل شده و 45 متر طول، 1.5 تا 3 متر عرض و 0.5 تا 3 متر نیز ارتفاع دارد.قدمت این اثر را مروبط به دوره پلئیستوسن(کوارترنز) عنوان کرد و افزود: این غار داری یک راهرو و تونل اصلی می‌باشد و غیر از مسیر ورودی که نسبتاً دشوار است، دیگر قسمت‌های غار مناسب برای عبور و بسیار جذاب است.

مسیر دسترسی به این غار که در ارتفاع 2400 متری قرار دارد بدین شرح است: کیلومتر 4 هرات به چاهک عبور از یک جاده خاکی به طول 17 کیلومتر که در سمت شمال غربی به سمت بوروئیه هرات می‌رود بعد از بوروئیه عبور از جاده خاکی به مسافت 7 کیلومتر به سمت چنارناز.منبع :http://yazd.isna.ir/Default.

aspxhttp://www.wikipg.com/http://www.irancaves.

com/fa/cavedetail.aspx?ID=320.