اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کویر ابرکوه
استان:
یزد
شهرستان:
ابرکوه

معرفی نامه

کویر ابرکوه ( ابرقو ) در 20 کیلومتری شهرستان ابر کوه واقع شده است و از معروف‌ترین مناطق کویرى کشور محسوب مى‌شود. کویر ابر کوه ازجنوب غربی به کوه‌های پوزه سیاه و حوض سفید، از جنوب به کفه بدر شیراز، از شرق به کوه چاه زرد و از شمال به جاده ابر کوه- تفت محدود می‌شود.این منطقه به شکل دایره بین دو رشته کوه قرار گرفته و به فاصله کمى از آن کویر تاغستان واقع شده است. راه‌های دسترسی به این منطقه:مسیر اول: مسیر جاده ابرکوه به تفت و جاده خاکی مزرعه آخوند می‌باشد.

مسیر دوم: مسیر ابرکوه به مهر آباد و سپس جاده خاکی اسفند آباد می‌باشد.این کویر آب اصلی خود را از دو رود خانه موجود در حاشیه شمال غربی و رودخانه‌های دیگری که از حاشیه جنوب شرقی وارد کویر می‌شوند دریافت می‌کند. بیشترین قسمت این کویر را نمک زار با فرو رفتگی‌های پراکنده فرا گرفته است. خاک‌های رسی باد کرده قسمت اعظم بخش جنوب شرقی را فرا گرفته است و به صورت نوار کل نمک زار را در قسمت‌های دیگر در بر گرفته است.

در حاشیه شمال غربی در حد فاصل خاک‌های رسی و نمکزار باتلاق قرار دارد. باتلاق‌ها به صورت پهنی حاشیه شمال غربی را می‌پوشاند.در کویر ابرقو آثاری از سولفات سدیم مشاهده شده است, در بعضی از نقاط ضخامت لایه سولفات دار قابل توجه بوده و به بیش از 10سانتی متر هم می‌رسد. در کویرهای بافق، بهادران، بهاباد، ساغند آثاری از سولفات سدیم مشاهده .

..مشاهده کامل متن نشده است.هرنان، نام قله عظیم سنگی‌ست که از میان دشت صاف و هموار کویر ابرقو سر به فلک کشیده و یکی از زیباترین پدیده‌های کویری در ایران محسوب میشود.

رود خانه‌ی کاسه هم در فاصله 20 کیلومتری و در عمق 9 کیلومتری جاده ابرکوه - یزد، قرار گرفته است.زیبایی و شکوه این رودخانه در دل کویر که برگرفته از سیلاب‌ها و روان آب‌های جاری از سیل در کویر است منظره باشکوهی را پدید آورده است. منبع:http://www.bornanews.

ir/Pages/Printable-News-57571.aspxhttp://www.ngdir.ir/GeoportalInfo/PSubjectInfoDetail.

asp?PID=1144&index=38http://natureiran.persianblog.ir/post/50/http://www.mehrnews.

com/news/2025693.