اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آتشکده زرجوع ( بانو پارس )
استان:
یزد
شهرستان:
اردکان

معرفی نامه

دهکدهٔ زرجوع روستایی از توابع شهرستان اردکان است و در دره‌اى به فاصلهٔ بیست و چهار کیلومتر از جنوب شمس‌‌آباد عقدا و بر دامن کوه‌هاى «میل نیزار» و «لاى چغک» واقع شده است.روستای زرجوع در مسیر یک دره‌ی باریک قرار گرفته و کوههای اطراف آن پوشیده از درختان بادام و انجیرکوهی است. این روستا به دلیل وجود یکی از زیارتگاههای زرتشتیان به نام پارس بانو مورد توجه زرتشتیان است و همه ساله زرتشتیان از سراسر کشور برای زیارت به این روستا می‌آیند.این زیارتگاه به بونوپرس (بانو پارسا، بانو پارس) و «پیربانو» نیز معروف است.

در باورهای مردم، این نیایشگاه جایگاه جان باختن و ناپدید گشتن شهبانوی پارس (دختر یزدگرد ساسانی) بنام «خاتون بانو» بوده است و شهبانو در خواب نابینایی نمایان شده و پس از شفای چشمان وی از او می­خواهد تا بنای نیایشگاه را بنیان کند.در سمت چپ ورودى زیارتگاه سنگى نصب است که قدمت بناى زیارتگاه و آبادانى آن را به عصر صفوى مى‌رساند و مشخص میشود که در آن ایام این محل موردنظر و احترام و زیارتگاه زردشتیان بوده است. از روز مهر تا روز ورهرام از ماه تیر یعنی 13 تا 17 تیر ماه، همه ساله زرتشتیان با برپایی آیین‌های دینی و سنتی در این زیارتگاه گرد هم می‌آیند.به نظر مى‌رسد این زیارتگاه و زیارتگاه‌هاى پنجگانهٔ دیگر همه از معابد ناهید باشند.

بنای اصلی این نیایشگاه که در کنار یک رودخانه‌ی فصلی ساخته شده است، به صورت گنبدی از کاشی کاری هایی به رنگ سبز و با نماد «سرو» شکل گرفته است.خیله هایی در دامنه‌ی مجاور نیایشگاه ساخته شده است تا خانواده‌ها در زمان ویژه‌ی زیارت پیر پارس بانو که به مدت 5 روز ادامه دارد، برای سکونت موقت از آن‌ها استفاده کنند.منبع:https://www.rasekhoon.

net/forum/thread/1000399/page1/http://www.negahmedia.ir/media/show_pic/24686http://www.khorasannews.

com/PrintOnlineNews.aspx?id=1158683http://vista.ir/.