اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه تقدیری
استان:
یزد
شهرستان:
اردکان

معرفی نامه

خانه تقدیری منزلی به جا مانده از دوران قاجار است که متعلق به یکی از تجار اردکان به نام تقدیری میباشد که در بافت قدیم محلة درب قلعه اردکان واقع است.این خانه از دو بخش اعیان نشین و نوکر نشین و تنها یک مطبخ مشترک تشکیل یافته است و دارای یک حیاط مرکزی، اتاق‌های سه و پنج دربی با شیشه‌های الوان و کوچک و تالاری در ضلع جنوبی عمارت است که به بادگیر منتهی می‌شود. در زیر فضای تالار، زیرزمینی قرار دارد که در خانه‌های سنتی اردکان متداول است. بنای خانه تقدیری از خشت، گل، آجر و به سبک معماری سنتی ویژه مناطق کویری ساخته شده است.

این بنا تمامی خصلت یک خانه کویری را دارا می‌باشد؛ زمستان نشین، صفه، تابستانی نشین، پایاب و ... .

زمستانی نشین خانه تقدیری جزو معدود زمستانی نشین‌های خانه‌های کویریست که بادگیر دارد.پایاب و قنات خانه از قنات بهاالدین آباد سرچشمه می‌گیرد. آبی که فضای خشک خانه را جانی دوباره می‌بخشد. پلان اصلی بنا چهار طرف ساخت است , جبهه جنوبی بنا تابستانی شامل یک تالار باز است با یک بادگیر که جریان باد را در سرتاسر تالار امتداد می‌دهد .

در انتهای اتاق بادگیر منفذ ی وجود دارد که نحوه ارتباط فضای بادگیر را با سرداب مجموعه که مسیر قنات قدیم بوده مهیا میکند تا با گردش باد در این مجموعه خنکا را درحیاط مرکزی خانه مهیا کند.در قسمت تابستانی یک تقارن زیبایی ایجاد شده است , دو گوشواره که دو راهرو در آن وجود دارد که از نظر قوسی تعویض‌های شاخ بزی را شکل داده و مناسب‌ترین فضارا برای زندگی بوجود آورده است.فضای جبهه روبرویی جبهه شمالی آن است که فضایی متراکم است که تنها منفذ آن شیشه‌ها ی رنگی وپنجره‌ها است, شیشه‌های رنگی با گره چینی‌ها وتزیینات چوبکاری زیبا وبدیع عامل زیبایی شناسی بنا شده است.در حال حاضر اداره میراث فرهنگی اردکان در این خانه تاریخی مستقر است و به شماره 2186 مورخ27/10/77 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع:http://www.yazdfarda.comhttp://www.negahmedia.

ir/http://yazd.irib.ir/component/1http://badgir.blogfa.

com/tag/.