اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آسیاب آبی ترک آباد
استان:
یزد
شهرستان:
اردکان

معرفی نامه

آسیاب آبی دستگاهی است که برای خورد کردن گندم و سایر غلات و برای درست کردن آرد بکار میرفته است , این آسیاب با استفاده از تکنیک سرعت آب و یا فشار آب کار می‌کرده، در ایران تقریبا در هر شهری در قدیم آسیاب آبی وجود داشته و امروزه تقریبا چند مورد انگشت شمار هنوز کار می‌کنند. بعضی معتقدند آسیاب بادی نخستین بار در ایران بکار گرفته شده است. یکی از آسیاب‌های آبی در روستای کرد آباد اردکان قرار دارد , روستای ترک آباد در 3 کیلومتری غرب اردکان در مسیر راه اردکان- نائین قرار دارد , این روستا در سال 747 هجری قمری به امر دختران امیر مبارزالدین محمد، خان زاده خاتون و مختومزاده خاتون احداث گردیده است.در گذشته مردم روستا از نیروی آب برای به چرخش در آوردن سنگ آسیاب و آرد نمودن گندم استفاده می‌کرده اند .

آب سنگ بزرگ و سنگین آسیاب را به چرخش در می‌آورده و گندم را آرد می‌کرده است . قدمت این آسیاب به عهد قاجار یعنی حدود 250 سال قبل بر می‌گردد.این آسیاب دارای پله‌های فراوان است که به عمق زمین راه دارد جایی که در آن قنات با فشار و نیروی زیاد در جریان است .ترک آباد در حال حاضر یکی از روستاهای پرجمعیّت اردکان می‌باشد و از نظر امکانات رفاهی وضع مناسبی دارد.

این آسیاب به شماره 11071 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. منبع: http://www.negahmedia.ir/media/show_pic/12454 http://www.

torkabad.blogfa.com/post/67 ..

.مشاهده کامل متن http://torkabad2014.blogfa.com/post/6 http://yazd.

irib.ir/.