اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه هرفته
استان:
یزد
شهرستان:
مهریز

معرفی نامه

روستای هرفته در شمال شرقی مهریز و جنوب شرقی یزد واقع شده است.این روستا اقلیمی گرم و خشک دارد.ارتفاع روستای هرفته از سطح دریا 1398 متر است و از شمال غربی به کوه لاقلعه محدود شده است. روستای هرفته در تاریخ جدید یزد، به نام فرافتر معرفی شده است.

طبق منابع محلی، هرفته به معنی گرد و خاک حاصل از باد است. از آنجا که به هنگام طوفان، در این محل گرد و خاک بسیاری به هوا برمی‌خیزد، نان هرفته بر آن نهاده شده است. قلعه هرفته از آثار تاریخی به جا مانده در روستا است, قلعه هرفته خارج از روستای هرفته و حدود 200 متر با روستا فاصله دارد و در کنار قبرستان کنونی روستا می‌باشد.این قلعه تاریخی که به قلعه خوش طرح نیز معروف شده، قدمتش به دوره صفوی می‌رسد.

این بنا قلعه گلینی است که نمود بیرونی آن ترکیبی از چهار برج، سر در ورودی مرتفع و حصار پیرامونی است و با تزئینات زیبا و هندسی، چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند.در داخل قلعه نیز فضاهای مسکونی به شکل اتاق‌هایی با پوشش گهواره‌ای و فضاهای خدماتی و جانبی با انواع پوشش‌های گردپوش، محورهای عرضی قلعه را شکل داده و از طریق محورهای ارتباطی مجاور خود به محور اصلی قلعه مرتبط می‏شود.این قلعه از گل و خشت ساخته شده و در حال حاضر برج و باروی نیمه مخروبه آن نیز به جا مانده است.این قلعه به شماره 14592 در سال 84 به ثبت آثار ملی کشور رسیده است.

منبع:http://yazdp.ir/c/portal/layouthttp://yazd.isna.ir/Default.

aspxhttp://tnews.ir/news/C5D928278469.html.