اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه سریزد
استان:
یزد
شهرستان:
مهریز

معرفی نامه

سریزد از روستاهای شهرستان مهریز است که قدمتی چند هزار ساله دارد,در گذشته دروازهٔ یزد در سریزد بوده و ابتدای یزد سریزد بوده که به آن شهر فرافر می‌گویند.قلعه ای تاریخی به نام قلعه سر یزد در مجاورت جاده یزد - کرمان و در پهنه کشتخان مجاور روستای سریزد قرار گرفته است.این قلعه به همراه قلعه مهرپادین از بزرگترین و زیباترین قلاع خطه مهریز است.عظمت و بزرگی این قلعه که در ۳ اشکوب ساخته شده حکایت از رونق و جمعیت بالای روستا در گذشته دارد.

اطراف این بنا را خندقی به عرض تقریبی 6 متر و عمق بین 3 تا 4 متر که اولین لایه دفاعی قلعه محسوب می‌شده ، محصور کرده است.این بنا دارای دو حصار و باروی دفاعی بوده که حصار بیرونی با ارتفاع 6 متر شامل 3 برج مدور و یک برج مکعب شکل و حصار داخلی با ارتفاع متوسط 9 متر شامل 6 برج مدور است.سر در ورودی قلعه نیز به شکل برجی با پلان مربع مستطیل در میانه ضلع شمالی یکی از زیباترین ورودی‌های قلاع در منطقه به شمار می‌رود و از طریق پل متحرکی که بر روی خندق باز می‌شده ، امکان ورود و خروج به بنا را میسر می‌ساخته است.فضاهای داخلی قلعه در دو و بعضا سه طبقه، شامل بخشهای مسکونی، خدماتی و .

.. با نظم و چیدمان خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.پیچیدگی در روابط فضاهای داخلی به همراه برج و باروها و تزئینات هندسی ساده و با وقار بر روی آنها و حجم زیبای بیرونی بنا در دل دشت از .

..مشاهده کامل متن زیبایی‌های منحصر به فردی به شمار می‌رود که بنا را در زمره یکی از زیباترین قلعه‌های کشور قرار داده است.قدمت قلعه سریزد به دوره ساسانی بر می‌گردد و این قلعه به شماره 1084به ثبت آثار ملی رسیده است.

منبع:http://www.saryazd.blogfa.com/http://www.

negahmedia.ir/media/show_pic/21667http://www.yjc.ir/fa/news/4648227.