اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کوه تاریخی ارنان
استان:
یزد
شهرستان:
مهریز

معرفی نامه

کوه ارنان در فاصله 100 کیلومتری مرکز یزد قرار دارد و ارتفاع آن از دامنه ۲۵ ‪‪ کیلومتر است.سنگهای این کوه از جنس آهکی و گچی و از رسوبات دوران سوم زمین شناسی است. پوشش گیاهی آن بسیار متنوع، متراکم و فشرده بوده و منبع تغذیه مناسبی برای حیوانات علف خوار و گوشتخوار است.در بررسی به عمل آمده از این کوه، 27 ‪ قطعه سنگ به ابعاد مختلف که بر روی آنها نگاره‌هایی حک شده کشف شده است.

این نقوش شامل انواع مختلف بز کوهی، آهو، پرندگان، انسانهای سوار بر اسب، الاغ و استر و تیر و کمان به دست و همچنین انسان برهنه نیزه به دست و گرز به دست است.در انبوه این نگاره‌ها دو مورد نگارش با خطوط اسلامی وجود دارد که در یکی عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» و در دیگری دو نام «محمد» و «محمود» نقش بسته‌است. این نگاره‌ها در سال ۱۳۶۷ ‪ کشف شده است.دورترین تاریخی که می‌توان برای این نگاره‌ها تصور کرد، عصر آهن یعنی ۱۵۰۰ ‪ سال قبل از میلاد است.

سنگ نگاره‌های کوه ارنان یکی از تک کوه‌های نادر ایران مرکزی به شمار می‌رود و از منظر زمین شناسی ، تاریخی (سنگ نگاره هاوقنات) و هم ازمنظر طبیعی اجتماعی (وجود چشمه و در پی آن ایجاد روستا و مسکن گزیدن مردم) دارای اهمیت است .کوه دهستان ارنان شهرستان مهریز منفرد و دور تا دور آن را دشت فرا گرفته و این اثر آتشفشانی و دارای پرتگاه است و غارهای طبیعی را نیز در دل خود محافظت می‌کند.دردامنه ..

.مشاهده کامل متن شرقی آن نیز چشمه ای و جود دارد که درختان انجیر وحشی، درمنه، خارشتر ، گز و شور و غیره اطراف را سیراب می‌کند.مطالعات باستان شناسی نشان داده است که همگی نقوش موجود بر سنگ نگاره‌های این کوه با ابزار فلزی و فولاد و به وسیله ضربه زدن بر سنگ، کنده کاری شده است. محوطه سنگ نگاره‌های کوه ارنان مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان - دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان مهریز، روستای ارنان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:http://www.yazdinews.com/SC.phphttp://www.

yjc.irhttp://www.negahmedia.irhttp://yazd.

isna.ir/Default.aspxhttp://www3.yazd.

irna.ir/fa/News/80569155.