اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد امیرالمومنین ( سرده )
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

مسجد امیرالمومنین (مسجد سرده) و ساباط مجاور آن در محله "سرده" شهر زارچ قرار دارد.سبک ساختمان گنبد، ایوان و تاریخ موجود در زیلوی مسجد، نشان میدهد که بنا متعلق به دوره زندیان و افشاریان است.مصالح به کار رفته در این مسجد از خشت و گل با به کارگیری آجر در کف و نمای داخلی گرمخانه، شرقی بام است. این مسجد دارای تابستانخانه ای با گنبدی نسبتاً بلند، ایوان، صحن نیم طبقه ای در طرفین گنبد و غرفه هایی در اطراف صحن است.

این غرفه‌ها در ضلع‌های شرقی و غربی، علاوه بر صحن تا انتهای شبستان زیر گنبد نیز امتداد می‌یابند.گرمخانه مسجد در ضلع شرقی صحن و اندکی پایین‌تر از آن قرار دارد و دارای شانزده چشمه طاق و تویزه هایی با قوس‌های هلالی است.نماسازی ستون‌ها و تویزه‌ها آجری است. به نظر می‌رسد گرمخانه مسجد بعد از تابستانخانه بنا شده است.

در چوبی ورودی اصلی آن، با قطعات کوچک چوب به صورت شمسه هایی گره چینی شده است.نقشه ساختمان مسجد کاملا مانند ساختمان سابق مسجد جامع این منطقه می‌باشد و شامل دو صحن مجزا به صورت شبستان گرمخانه و سردخانه و همچنین گنبد و یک بادگیر می‌باشد که بادگیر آن در محراب مسجد بنا شده است و در قدیم آب قنات زارچ هم از زیر این مسجد راه داشته است. بادگیر این مسجد که به شکل چهار گوش طراحی شده است بعنوان بلندترین بادگیر چهارگوش مساجد جهان نام گرفته است. بادگیر مسجدامیرالمومنین (ع)با .

..مشاهده کامل متن ارتفاع 23 متر از سطح زمین با مصالح سنتی و بانقش گل طاووسی در کنار بلوار شهید صدوقی و میدان امام حسین(ع) زارچ جلوه ای زیبا و ابهت خاص ، چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند. این مسجد از جمله آثاری می‌باشد که در ایام نوروز می‌تواند گردشگران زیادی به خود جلب نماید.

منبع:http://sharifi953.blogfa.com/post-27.aspxhttp://golshn12.

blogfa.com/post/2954http://zarchiha.com/portal/index.php.