اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه عرب زاده
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

خانه عرب زاده در شمال شرقی شهر یزد در محله تاریخی فهادان واقع شده است. این بنا به خانه فهادان نیز مشهور است و با توجه به معماری و تزیینات، زمان ساخت آن را «دوره قاجار»می دانند. ورودی خانه در جنوب شرقی ساختمان و یک هشتی باز می‌شود که مردم یزد به آن کرباس می‌گویند.در سمت چپ کرباس راهی به پشت بام و در پایین آن اصطبل قرار دارد.

در سمت راست کرباس راهرویی به حیاط خانه منتهی می‌شود.گچ کاری در سبک رسمی بندی در بالای کرباس مشاهده می‌شود که در میان آن یک نورگیر روشنی فضای ورود به خانه را تامین می‌کند. حیاط خانه کشیدگی جنوبی، شمالی داشته و در میان آن حوضی بزرگ واقع است.در راهروی ورودی تالار اتاق‌های پنج دری و سه دری قرار دارد.

اتاق بالاخانه برای مهمانان و زیرزمین که در زیر اتاق‌های پنج دری قرار دارد بر زیبایی و گستردگی این خانه افزوده است. این بنا دارای گچ بری‌های زیبا با نقوش اسلیمی، منقوش به اشعار مذهبی واقعه کربلا میباشد.تالار بزرگ و کال بندی‌های چوبی بالای درب‌های مجاور به حیاط نشان از زیبایی و توازن بنا دارد. از سال 1383 موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده با همت والا وپشتکار عظیم آقای استاد حسین حیدرزاده در خانه زیبای عرب زاده به معرض دید و تماشای عموم قرار گرفته است.

این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۷۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. منابع:http://pishkhan.unp.ir/item.

php?id=44459http://www.rasekhoon.net/forum/thread/1000413/page1/http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=91287&Serv=0&SGr=0.