اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کویر ساغند
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

کویر ساغند در 50 کیلومتری جنوب شرقی روستای ساغند در استان یزد قرار گرفته است کویر ساغند با مساحتی حدود ۸۸۲۵ هکتار، در شمال شرقی استان یزد، با برخورداری از پدیده‌های گوناگون کویری، یکی از نادرترین مناطق کویری جهان به شمار می‌رود. علاوه بر آن، با برخورداری از گیرایی ویژه خود، از لحاظ گردشگری نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.سطح این کویر را نمکزار پوشانده و در حاشیه نمکزار نوار باریکی از خاکهای رسی باد کرده دیده می‌شود . این کویر از جنوب غربی به کوه بنه شورو , از جنوب به ارتفاعات نتاک و معدن مس چادرملو محدود می‌شود .

این کویر دارای یکی از مهمترین معادن اورانیوم در ایران است که در سال 1985 کشف شد . در جنوب این کویر معادن چادرملو قرار دارند که حاوی سنگهای مس , آهن و طلا می‌باشند.کویر ساغند با کوه‌هایی کم ارتفاع، آب و هوایی خشک، کم بارش و خالی از پوشش گیاهی است.40 کیلومتری معدن از مسیری خاکی در سمت راست جاده به روستای کویری و بسیار قدیمی ساغند وارد می‌شویم ناصر خسرو قبادیانی روزگاری در این روستا اطراق کرده است، روستایی با 20 خانوار.

در حدود نیم ساعت در مسیر کناره در جاده‌ای سنگلاخی که بی‌شباهت به مسیر مسابقات رالی ماشین سواری در دل کویر نیست، عبور می‌کنیم. معدن ساغند در دامنه کوهی کم ارتفاع از مجموعه کوه‌هایی که در این منطقه به کوه‌های ساغند موسوم است قرار دارد. این معدن در ارتفاع ..

.مشاهده کامل متن 1334 متری از سطح دریا قرار دارد. ماده معدنی سنگ اورانیوم به مساحت 180 کیلومتر مربع است.منبع:http://ssaghand.

blogfa.com/tag/http://www.yazdfarda.com/news/1393/10/80183.

htmlhttp://www.group.varkesh.com/index.

php?option=com_content&view=article&id=909:1391-01-02-07-07-54&catid=118:1390-11-11-12-52-43.