اطلاعات بیشتر


نام مکان:
ساباط‌های یزد
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

ساباط از خصوصیات بارز محله‌های قدیمی در استان یزد به شمار می‌آید. ساباط به معنای راهرو ، دالان و سقفی می‌باشد که بر روی کوچه‌ها و معابر ساخته می‌شود.معماران یزدی نه تنها تمام جوانب را در ساخت داخل خانه مد نظر داشته‌اند، بلکه در ساخت کوچه نیز با توجه به نیازها و شرایط اقلیمی و فرهنگی مردم منطقه، ویژگی‌های ارزشمند و جالب توجهی را در نظر داشته‌اند.یکی از خصوصیات بارز محله‌های قدیمی در استان یزد، کوچه‌ها و گذرگاه‌های سرپوشیده‌ی آن می‌باشد که ساباط نام دارد.

دلیل ساخت ساباط علاوه بر ایجاد اتصال سازه‌های میان واحدها و استحکام با ساخت پشتبند، این است که انسان گرمازده‌ی کویر به هنگام عبور از کوچه‌ها و معابر، در یک ریتم پیش‌بینی شده و مشخص، زیر سایه‌ی ساباط‌ها قرار گیرد و از گرمای هوا دور بماند تا از خستگی وی کاسته و به راه خود ادامه دهد.ساباط وسیله‌ای برای مقابله با وزش بادهای موسمی نیز بوده و هست. به‌طور معمول پشت‌بام سابات‌ها به‌هم راه دارد و گاهی آنها به‌صورت اتاقی مشرف به کوچه دیده می‌شوندر بعضی از کوچه‌های بن بست که دارای ساباط است، در ورودی کوچه برای افزایش امنیت ساکنان کوچه دری محکم گذاشته می‌شده است که به این گونه فضاها "دربند" می‌گویند. در هر دربند چند خانوار زندگی می‌کردند.

از جمله دربندهای مهم یزد می‌توان به دربند "مجدالعلما" در شهرستان اردکان و دربند "آقایی‌ها" در شهرستان ...مشاهده کامل متن یزد اشاره نمود.

منابع : http://www.ghatreh.com/http://www.yazdinews.

ir/http://garduneh.blogfa.com/http://yazdcity.ir/.