اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه لاری ها
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

خانه لاری‌ها و بادگیر آن مربوط به دوران قاجار می‌باشد که در خیابان امام خمینی یزد، محله فهادان، در کنار عمارت کلاه فرنگی این شهر قرار دارد . این خانه تاریخی شش باب خانه با فضاهای با معماری ویژه خانه‌های کویری را شامل می‌شود. مالک این خانه حاج محمد ابراهیم لاری بوده‌است که در سال هزار و دوست هشتاد و شش هجری قمری خانه لاری‌ها را بنا نمود که مساحتی حدود هزار و هفتصد متر وزیر بنائی حدود هزار و دویست متر مربع دارد. درگذشته به عنوان خانقاه نعمت اللهی از این خانه استفاده میگردید.

این خانه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است و چون بیشتر خانه‌های ساخته شده در یزد به صورت حیاط مرکزی و متعلق به روزگار قاجاریه است. این خانه دارای فضاها و عناصری همچون اتاق‌های سه دری است.درها، پنجره‌ها، ارسی‌ها و اتاقهای آئینه کاری و نقاشی شده آن یکی از نمونه‌های زیبا و عالی خانه‌های اعیانی قرن سیزدهم به شمار می‌آید . این مجموعه در کنار بناهای تاریخی چون مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر، بقعه سید گلسرخ و برج و با روی یزدواقع شده است که جمعاً شش هزار متر مربع مساحت دارد .

از این خانه امروزه به عنوان موزه اسناد و مدارک استفاده میگردد.مجموع آثار موجود در این موزه شامل: اسناد خانواده‌ها، ادارات و نهادهای دولتی، اسناد تجارت خانه‌ها، اوقاف و امور خیریه، نسخ خطی، عکس و نمودارها است. این موزه در واقع با نمایش اسناد و مدارک و عکس‌ها آیینه‌ای است که جلوه‌های زیبای یزد را با ویژگی‌های فرهنگیش پیش چشم مشتاقان به تماشا می‌گذارد.خانه لاری‌ها در تاریخ بیست و چهار بهمن هزار و سیصد و پنجاه و هفت با شمارهٔ ثبت هزار و هشتصد و سی و هفت به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

منابع :http://vazeh.com/http://fa.wikipedia.org/http://www.

rasamahale.ir/http://www.tebyan.net/.