اطلاعات بیشتر


نام مکان:
حمام ابوالمعالی
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

حمام ابوالمعالی مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله فهادان وداخل برج وباروی شهر واقع شده است.این حمام عمومی که از دوره قاجاریه باقی مانده است تا 40 سال پیش فعال بوده است. ساختمان این بنا با داشتن قسمت‌های کامل ودست نخورده حمام قدیمی شامل هشتی، راه پله ورودی، فضای ورودی و حوضچه‌های متعدد آب گرم وسرد، خزینه، اتاق استراحت، شاه نشین، گرمخانه و… نمونه کاملی از معماری دوره قاجاریه است. حمام تاریخی ابوالمعالی در قلب بافت تاریخی یزد، روبروی بنای تاریخی زندان اسکندر، جنب بقعه هزار ساله دوازده امام و کنار مسجد چهل محراب قرار گرفته است و گردشگران میتوانند با چند دقیقه قدم زدن از زیباترین بناهای تاریخی شهر یزد دیدن کنند.

این اثر در تاریخ ۴ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.محله فهادان قدیمی‌ترین محله شهریزد می‌باشد که درمجاورت محلات بازارنو، شاه ابوالقاسم ، و کوشکنو قراردارد و ازجانب شمال به بخش شمالی خیابان فهادان ، از جنوب به محلات بازارنو و وقت الساعت ، از غرب به محلات شاه ابوالقاسم و کوشکنو و از شرق به خیابان امام خمینی محدود میشود.درخصوص وجه تسمیه این محله گویند ازقدیم الایام ، محله مذکور محل سکونت اعیان وبزرگان وسرشناسان شهر بوده است وفهادان که برگرفته از کلمه فهد می‌باشد درلغت به معنای دانایان وسر شناسان می‌باشد .گفتنی است این محله به یوزداران .

..مشاهده کامل متن هم لقب یافته است چون سلطان قطب الدین ابن عزالدین لنگر که از اتابکان یزد بوده (قرن هشتم) وبه نگهداری یوز علاقه وافر داشته این محله هم بدین نام لقب یافته است.منبع:http://www.

nayabnews.com/http://tnews.ir/http://vista.ir/http://www.

daneshju.ir/.