اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد ریگ
استان:
یزد
شهرستان:
اشکذر

معرفی نامه

مسجد ریگ رضوانشهر مربوط به قرن نهم هجری قمری می‌باشد ، این بنا به علت هجوم ریگ، زمان طولانی زیر شن بوده ولی چند سالی است که از زیر شن بیرون آمده است. تپه‌های ماسه ای فراوان در اطراف این مسجد دیده می‌شود. محراب این مسجد با کاشی کاری معرق تزیین شده است. به فاصله کمی از این مسجد بقایای آثار دیوار و خانه‌های بسیار قدیمی به صورت مخروبه دیده می‌شود.

ساختار معماری مسجد و ستونهای ستبر آن و وسعت بنای مسجد حکایت از بزرگی و عظمت رضوانشهر در گذشته‌های دور دارد .بنای مسجد نیز بر سبک معماری شیعی بنا شده که در جای خود سندی معتبر بر بالندگی مذهب شیعه در این سرزمین قبل از رسمی شدن تشیع به عنوان مذهب رسمی کشور محسوب میشود .مسجد ریگ رضوانشهر تا سال ۱۳۷۰ شمسی در زیر شنهای روان مدفون بوده و تنها یک قسمتی از گنبد آن و سه قبر کاشیکاری شده نمایان و چشم نظاره گران را به خود جلب می‌کرد که در سال مذکور به منظور توسل از درگاه ایزدی به جهت شفای یکی از بیماران (مرحوم سید حسین هاشمی مدیر دبستان آزادی رضوانشهر ) و ادای وظیفه مردم رضوانشهر در جمع آوری خاک‌های زیر گنبد و تمیز کردن آن متوجه می‌گردند این مسجد در اثر طوفانهای سهمگین گذشته زیر خروارها خاک مدفون شده لذا اقدام به حفاری در اطراف مسجد نموده که با دیوارهای عظیم و بدون سقف مواجه می‌شوند و شروع به بازسازی می‌نمایند .از مطالب ذکرشده در کاشیهای قبر اصلی .

..مشاهده کامل متن معلوم شد که بانی مسجد همین شخص است که در بقعه مدفون است وفرزندش را هم بعداً در کنار او به خاک سپرده اند .۱- قبر حاجی کمال الدین بانی احتمالی مسجد که در وسط بقعه جای داشت و تنها قسمتهایی از کاشیکاری بدنه قبر بر جای مانده بود و بر دور قبر به خط نسخ خوش بر کاشی معرق ابیاتی به چشم می‌خورد .

۲ – قبرحاجی جمال الدین محمود بن حاجی کمال الدین حسین بن جلال الدین محمود در سمت چپ و جنب دیواره شرقی به اندازه ۶۸ در ۲۲۰ سانتی متر و به ارتفاع ۵۵ سانتی متر که بر دوره آن به کاشی معرق و به خط نسخ اسامی مبارک دوازده امام و بر حاشیه سطوح آن آیه الکرسی و در وسط گل و بته لا اله الا الله محمد رسول الله کتابت شده و اضافه برآن دربالای سر این قبر کتیبه مستطیل شکلی نصب بوده که توسط غارتگران آثار تاریخی از جا کنده شده و بیرون برده شده است .در قسمت شرقی بقعه قبر سومی وجود دارد که از هویت صاحب آن اطلاع دقیقی در دست نیست.چند سال قبل با اجرای طرح بازسازی مسجد بقعه ای پیدا شد که در آن ۲۳ قبر کاشی کاری شده نمایان گشت که همگی بدون تاریخ است . حدود ۲۰۰ متر بالاتر از مسجد یک آسیاب آبی وجود داشته که کاملا در زیر زمین مدفون است.

مسجد ریگ که هم اکنون به دارالشفا رضوانشهر معروف است به شماره 2402 در فهرست آثارملی کشور به ثبت رسیده و همه روزه پذیرای خیل زیادی از مؤمنین و گردشگران است.منبع:http://masjederig.com/http://nasimesadegh.ir/کتاب یادگارهای یزد نوشته ایرج افشارhttp://yazdrasa.

ir/http://www.negahmedia.ir/.