اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده سهل بن علی یزد
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

بقعه امامزاده سهل بن علی یزد در خیابان امام خمینی شهر یزد و در محله ای به نام سهل بن علی واقع شده است.بنا بر قول اصحّ بقعه حضرت سید ابو سهل بن امیر کابن علی بن ابی سهل بن علی ابی الفضل بن محمد بن احمد الابح بن عیسی الرومی بن محمد بن علی العریضی بن امام جعفر صادق (علیه السلام) می‌باشد.بقعه مجموعه ای است مرکب از گنبد مرتفع و چند صفه و اتاق و مسجد کوچک و حیاط، که اهالی نسبت به آن احترام بسیار قائلند ، قدمت بنای گنبد و کتابه‌های گچ بری آن از آثار قرن هشتم هجری است.هسته مرکزی بقعه با طرح مربع و به ابعاد 8/5 متر و ضخامت دیوار 1/5 متر ساخته شده است.

در وسط این فضا، صورت قبری قرار گرفته که طول آن سه و عرض آن یک متر است. بالای سر آن محراب کوچکی از خشت و گل ساخته شده که بدون شک دارای سنگ نبشته بوده است. در گذشته، ضریح چوبی مشبکی به اندازه 3 × 4 متر از قبر محافظت می‌کرد که اینک در گوشه ای از بقعه نهاده شده است.کاربندی زیر گنبد، کتیبه ای گچ بری شده به خط ثلث زیبا است که سوره فتح از آیه 1 تا 7 را در بردارد، و با کتیبه‌های قرن هشتم هجری و گچ بری‌های بنای رکنیّه و شمسیّه قابل مقایسه است.

ورودی بقعه در ایوانی به دهانه 3/5 و عمق 5/5 متر قرار دارد و صحن بقعه در جلوی ایوان و در ضلع شمالی مسجد قرار گرفته است. این صحن به شکل مستطیل و به ابعاد 16 × 16 متر است که سمت شمال آن رواق بندی هلالی ...

مشاهده کامل متن شده است.مقابل ایوان بقعه، سر در و ایوان باشکوهی در سالیان اخیر جهت ورود به صحن مجموعه افزوده شده است. بقعه از خشت و گل و بنا شده و از داخل نیز با اندود گچ سفید کاری شده است. مسجد سهل بن علی در ضلع غربی بقعه قرار دارد که یک ورودی آن از کوچه مجاور و ورودی دیگر آن از صحن بقعه است.

بادگیر مسجد در ضلع جنوب غربی آن و بر کوچه اشراف دارد. پوشش سقف مسجد از طاق و تویزه است و صحن مشترکی بین بقعه و مسجد وجود دارد. بالای درگاه ورودی مسجد، یک تخته سنگ به شکل سرو نصب شده که عبارتی به تاریخ 1288 ه.ق بر آن نقش بسته است.

منبع:http://www.tebyan-zn.ir/http://www.negahmedia.

ir/http://yazdcity.ir/http://www.imam-sadegh.org/.