اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای رشتی عقدا
استان:
یزد
شهرستان:
اردکان

معرفی نامه

رباط رشتی عقدا ( حاجی ابوالقاسم رشتی عقدا ) رباط یا کاروانسرای بزرگ و خوش طرحی است که در عهد قاجار از آجر در وسط شهر بنا شده و از آثاری است که به شکل و ترتیب کاروانسراهای شاه عباسی مشخص شده است. واقف و بانی آن حاج ابوالقاسم رشتی ذکر شده است که از تجار مشهور عصر خود بوده و به جز یزد در منطق دیگر هم شهرت دارد. "حاجی ابوالقاسم تاجر رشتی" (حدود سال 1255 هـ. ق) این کاروانسرا را در سال 1262 هـ.

ق بنا کرد. این کاروانسرا با آب انباری که در برابرش ساخته شده مجموعه‌ی زیبایی را تشکیل می‌دهد که بدون شک کار معمارانی است که از دسته‌ی کاروان سراهای نوع زواره الهام گرفته اند. این مجموعه در شهرستان اردکان و در مدخل ورودی آبادی "عقدا" قرار دارد، طرح کلی بنا از نوع کلی کاروانسراهای عهد صفوی است. بنای این کاروانسرا از آجر و دارای بادگیری دو طبقه است.

در هر بدنه این بنا، هفت صفه به قرینه ساخته شده که صفه میانی بزرگ‌تر و شاه نشین آن محسوب می‌شود. صفه‌های دیگر هر یک به اتاقی راه دارد و در پشت اتاق ها، راهروهای اصطبل قرار گرفته است. در چهار گوشه بنا، چهار مدخل به قرینه ساخته شده است. رو به روی کاروانسرا در آن طرف جاده، آب انبار قرار دارد که ساختمان آن آجری است و بر سر در ورودی آن، دو صفه جهت استراحت عابرین ساخته شده است.

بادگیر آجری زیبا و دو طبقه این رباط از شاخصه‌های برجسته معماری این اثر ...مشاهده کامل متن است.

این بنا به شماره 2298 به تاریخ 09/01/1387در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.منبع:http://www.khorasannews.comhttp://www.

negahmedia.irhttp://tnews.ir.