اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان ( مارکار )
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

با آغاز نوروز 94 و شروع سفرهای نوروزی موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان به روی گردشگران باز شد.این موزه در فاز اول دارای بخش‌های مختلفی است. پس از عبور از محوطه، در بخش ورودی موزه، به شخصیت و زندگی‌نامه مارکار، مدارس مارکار و معرفی نیک‌اندیش موزه (خانواده شاهجهان گودرز) که هزینه راه‌اندازی آن را پرداخته است، می‌پردازد. بخش اول موزه، به توضیحاتی در مورد زندگی‌نامه زرتشت و «گاهان» سروده‌های وی پرداخته و سپس مراسم‌های مختلف زرتشتیان هم‌چون گاهنبار، نوروز، مهرگان، تیرگان، سده، گواه‌گیری و سدره‌پوشی را به نمایش درمی‌آورد.

بخش دیگر با یک زرتشتی‌دوزی، چارتاقی، آتش و آتشکده، موبدان، نماز، پوشش‌های سنتی موبدان و بانوان را به نمایش می‌گذارد.در بخش دیگر دخمه، آرامگاه، مراسم سالگرد درگذشته، خانه‌های قدیمی و وسایل خانه‌های قدیمی نشان داده می‌شود.در قسمت بعد، زیارتگاه‌های پیر هریشت، پیر نارکی، پیر سبز، پیر بانو، پیر نارستانه و ستی پیر به نمایش گذاشته می‌شود و در قسمت انتهایی این موزه نیز آشپزخانه قدیمی، چشم‌نواز بازدید کنندگان خواهد بود.در محوطه این موزه نیز آب‌انبار و «گاورو: نیز به نمایش گذاشته شده است.

این موزه همه روزه از ساعت 8 صبح تا 8 شب، در محل بلوار منتظر قائم- کوچه میلاد جهت بازدید مراجعه کنندگان دایر می‌باشد.دوستان عزیز نقشه این موزه حدودی مشخص شده است، لطفا برای نقشه دقیق تیشنه را همراهی نمایید.منبع :http://yazdrasa.ir/http://tnews.

ir/.