اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه‌های آب گرم سرعین
استان:
اردبیل
شهرستان:
سرعین

معرفی نامه

سرعین در ‪ ۲۵‬ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است.چشمه‌های آبگرم سرعین با دما، خاصیت و ویژگی‌های درمانی خاصی از دل زمین می‌جوشند و هر سال در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از ایران و خارج از ایران به سوی خود جلب می‌کنند.آبگرم ساری سو، آب‌معدنی ارجستان، آبگرم ژنرال (جنرال)، گاومیش گلی،قهوه سویی، ساری سو، قره‌سو، پهنلی - سو، آبگرم چشم و مجتمع‌های آبدرمانی سبلان،بش باجیلار و حمام طبیعی شفا از چشمه‌های آبگرم این شهر هستند.

استحمام در این چشمه‌ها اثر آرام بخش دارد و باعث تسکین دردهای عصبی، رماتیسمی و عصبی مفصلی می‌شود.در فاصله 5 کیلومتری سرعین دو استخر آب سرد در دره‌ای با چشم انداز زیبا موسوم به ویلا دره وجود دارد که آب آنها مانند نوشابه گازدار است و گردشگران ضمن نوشین آب آنها در استخر آبگرم نیز آب تنی می‌کنند.آب‌های گرم سرعین جزء آب‌های کلر و بیکربناته کلسیک گازدار و خیلی گرم است و سیلیس فراوان دارد. با بررسی میزان املاح و باقی مانده خشک آن‌ها مشخص شده که این چشمه‌ها یک منشا دارند و آب اصلی آن‌ها گرم است و از عمق زمین می‌جوشند.

در لایه‌های بالاتر زمین مقداری کربنات کلسیم را به صورت بیکربنات کلسیم درخود حل می‌کند. منبع:http://hamshahrionline.ir/details/168123http://library.tebyan.

net/newindex.aspx?t=.