اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده سید ابوالقاسم نصرآباد
استان:
یزد
شهرستان:
تفت

معرفی نامه

بارگاه امامزاده سید ابوالقاسم نصرآبادی درسی و چهارکیلومتری شمال باختری شهرتفت، پس ازمیدان امام حسین (علیه السلام) روستای نصرآباد درمیان گورستان عمومی روستا واقع شده است. بنای قدیمی این امامزاده که حدود 300 سال قدمت داشت، در سال 1375 خورشیدی جهت نوسازی و گسترش تخریب شده است. ساختمان مذکور در پی شفاء دادن دختری نابینا ، به دستور حاکم وقت ساخته می‌شود. بین اهالی چنین مشهور است که، حدود 300 سال پیش دختر نابینایی، از دست نامادری خود به تنگ آمده، از خانه فرار می‌کند و به امامزاده پناهنده می‌شود.

پس از سه روز جستجو او را در آرامگاه سید ابوالقاسم پیدا می‌کنند، در حالی که چشمانش کاملاً سالم و بینا بوده است. کم کم این خبر به گوش حاکم یزد می‌رسد و او دستور احداث ساختمان امامزاده را صادر می‌کند.بنای ساختمان بقعه دردو طبقه تعبیه شده وپشت بقعه که به طرف رودخانه فصلی است به صورت هشت ضلعی درآمده و هر یک از اضلاع آن پنج متر است. در وسط بقعه ضریحی طلایی قرار دارد که بر روی درب آن کتیبه ذیل قلمزنی شده است: «ضریح مطهرامامزاده ابوالقاسم بن موسی بن جعفر(علیه السلام) نصرآباد یزد، هدیه مهندس سیف اللهی بیاد مرحوم استاد جواد به سال 1377 – 1419 در اصفهان اتمام یافت.

عمل حاج مصطفی روزگاریان». به گفته ایرج افشار این مزار احتمالاً مقبره ابوالقاسم نصرآبادی است که در تاریخ یزد از او نام رفته است.هم اینک ..

.مشاهده کامل متن هیچ گونه سنگ قبری بر مزار سید ابوالقاسم نیست ، ولی با توجه به منزلت و قدمت آن بعید است سنگ قبر نداشته باشد در بخشی از وقفنامۀ نصرآباد (1233 ق) امامزاده‌ی فوق را سید ابوالقاسم تِرمَشی نامیده و اضافه کرده است که موقوفات سید بزرگوار باید به صرف بارگاه و آشپزخانه برسد. این مطلب نشان می‌دهد، امامزاده ،آرامگاه و بارگاه بزرگی داشته و از نقاط دیگر استان به زیارت آن می‌آمدند. گذشته از این زیارت نامۀ دستنویسی در امامزاده موجود است که به سال 1306( ق) نوشته شده و سید ابوالقاسم را امامزاده‌ی واجب التّعظیم نامیده ولی هیچ اشاره ای به اصل و نسب او نکرده است.

در حال حاضر تعدادی قرآن خطی و سنگ قبر وجود دارد که تا حدّی قدمت امامزاده را نشان می‌دهد. امامزاده سید ابوالقاسم نصرآبادی هم اینک به جز یک قطعه زمین کشاورزی موقوفات دیگری ندارد ولی در گذشته 500 جره از آب قنوات روستا وقف آستان امامزاده بوده است. ضریح این امامزاده به دست هنرمندان اصفهانی و به سرمایه‌ی مهندس عبدالحسین سیف اللهی نصرآبادی ساخته شده است.منبع:http://yazd.

irib.irhttp://www.negahmedia.irhttp://www.

emamzadegan.ir/.