اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده شنبه
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

بقعه امامزاده سیدنصرالله (علیه السلام) ( امامزاده شنبه ) درشهرستان یزد، بلوار دهه فجر در محله مریم آباد یزد واقع شده است.بنا دارای بقعه‌اى قدیمى است که در دورهٔ اخیرآن را مرمت وسفیدکارى ونماسازى کرده‌اند. بناى ساختمان بقعه براساس کتیبهٔ چوبى ضریح مربوط به قرن دهم هجرى و بانى آن شمس‌الدین محمد ابرقوهى است ، تاریخ قدمت بناى اصلى بقعه به پیش از قرن دهم هجرى قمرى مربوط است.وجه تسمیه امامزاده سید نصر الله ، به امامزاده شنبه ، به این خاطر است که اهالی به جهت کشف جسد مطهر این سید بزرگوار در روز شنبه ، اکثرا در این روز و به جهت زنده نگه داشتن روز کشف جسد مطهر او ، آرامگاه را زیارت می‌کنند لذا همین امر باعث شده که این امامزاده به امامزاده شنبه معروف گردد.

چون درصفه‌ی این بقعه سه تن ازسادات قل هواللهی (شاخه ای ازسادات عریضی) دراین محل مدفونند این بقعه را مقبره سادات قل هواللهی هم گفته اند.مورخین زمان زندگی سادات مدفون درآنجا را ازسده سوم تادهم هجری می‌دانند. مؤلف تاریخ یزد می‌گوید دراین بقعه گنجی قرارداشت که محمدبن مظفر بعد ازخراب کردن گنبد بقعه آنرا برداشته است. در بین مردم مشهور است که اگر در آنجاسوره «قل هوالله» هزارمرتبه با اخلاص خوانده شودحاجت هرکس روا می‌شود.

برخی نام خفته دراین مزار راسیدنصرالله وعده ای سیدناصرالدین از احفاد امام جعفرصادق (علیه السلام) ونواده امامزاده جعفر ...مشاهده کامل متن (علیه السلام) که مدفون دریزد است می‌دانند.

به احتمال قوی نخستین شخص مدفون در این بقعه سیدسلام الله فرزندسیدحیدربن نظام الدین حسینی عریضی است.استادایرج افشاردرباره‌ی این مزارمی نویسد: «بقعه ای است قدیمی واقع در والی مریم آباد ومردم آنرا مزارسیدنصرالله می‌دانند.درآتشکده یزدان نام آن سیدناصرالدین ازاقارب امامزاده جعفر (علیه السلام) ذکرشده است .این بنا به شماره 13898 درفهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

منبع:http://esnasrollah.blogfa.com/http://www.maryam-abad.

rzb.ir/http://www.emamzadegan.ir/http://shrines.

blog.ir/.