اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد ملا اسماعیل
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

مسجد آخوند ملا اسماعیل یزد در سال 1222در عهد سلطنت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است و شامل مدرسه و مسجد می‌باشد ، هم اکنون در ورودی مدرسه آن باقی است . این مسجد بزرگ که منسوب به ملا اسمعیل است در جنوب میدان بازارخان قرار دارد که به دستور آخوند ملا اسماعیل عقدایی ساخته شده است .آخوند ملا اسمعیل از علمای یزد واز فقهای مشهور قرن سیزدهم هجری بود.ایوان بلند با گنبد دو پوشش آن با مقرنس کاری آجری که تاثیر آجر و باکاشی به صورت مقرنس است .

این مسجد دارای سه شبستان در جنوب و شرق و غرب و دارای ایوان با دهانه بزرگ است .تزیینات سر در آن با آجر ساخته شده ومقرنس‌های زیبا وظریف در آن کار شده است.پهنای دهنه ایوان مسجد دقیقا 75/15 متر است ، این مسجد به مناسبت ایوان وسیع وشبستان غربی اش که 32 ستون دارد از همان زمان احداث مشهور شد. سنگ لوحه‌های متعدد با خط نستعلیق ونسخ در اطراف سر در وجود دارد، کتیبه دور گنبد به خط علی محمد کاوه خطاط معاصر به رنگ آبی بر زمینه سفید از گچ است که در حال حاضر از آن برای برگزاری نماز جمعه استفاده می‌شود.

در بین افراد مسن معروف است که قبله این مسجد بسیار دقیق است و هنگام ساخت آن شخصی که صاحب کراماتی بوده ازهمان محل خانه کعبه را به استاد بنا نشان می‌دهد تا محراب ر ا مطابق آن بسازد شجاعت و صداقت صدوقی در محراب مسجد ملااسماعیل، ابدی شد و در محراب نماز جمعه در مقابل دیدگان ...مشاهده کامل متن نماز گزاران به سوی معشوق پر کشید.

این اثر در تاریخ ۵ دی ۱۳۵۲ با شمارهٔ ثبت ۹۶۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://www.negahmedia.ir/http://yazd-city.

blogfa.com/http://www.mehrnews.com/.