اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای ولایت رود
استان:
البرز
شهرستان:
کرج

معرفی نامه

روستای ولایت رود در 75 کیلومتری شمال شرقی شهر کرج و 115 کیلومتری تهران قرار دارد. این روستا از جنوب به کوه لارک و از جنوب شرقی به کوه‌های دیزین محدود می‌شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا در حدود 2460 متر است و اقلیمی سرد و وهستانی دارد. آب و هوای آن در فصل بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.

رودخانه خروشان ولایت رود در جنوب روستا جریان دارد. روستای ولایت رود از ییلاقات خوش آب و هوا و زیبایی است که از دوره قاجاری مورد توجه بوده است و سابقه تاریخی طولانی دارد. مردم روستای ولایت رود به زبان فارسی و با لهجه محلی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. الگوی سکونت و معیشت براساس نتایج سرشماری سال 1375 روستای ولایت رود دارای 1173 نفر جمعیت بوده است که در سال 1385 به 1000 نفر کاهش یافته است.

درآمد اکثر مردم این روستا از فعالیت‌های دامداری، باغداری و تولید عسل تامین می‌شود. سیب، گیلاس، گلابی، آلبالو وگردو و فرآورده‌های لبنی مانند شیر، ماست، دوغ و کشک از محصولات باغی و دامی این روستاست. ولایت رود از روستاهای میانکوهی منطقه کرج محسوب می‌شود و بافت مسکونی متراکمی دارد. جمعیت این روستا در فصل زمستان ک اهش می‌یابد ولی با آمدن بهار و اعتدال هوا، افزایش می‌یابد.

خانه‌های روستاییان اغلب در یک طبقه با دیوارهای ضخیم و سقف‌های مسطح و یا شیروانی ساخته شده اند. مصالح عمده به کار رفته در آن‌ها شامل لاشه سنگ، سیمان، گچ و تیرآهن است. ویلاهای ییلاقی زیبایی نیز در اراضی ولایت رود بنا شده اند که جلوه ییلاقی خاصی به روستا بخشیده اند. جاذبه‌های گردشگری روستای ولایت رود در میان کوهستان البرز واقع شده است و آب هوایی پاک، چشم اندازهای زیبا و طبیعت دست نخورده ای دارد.

چشمه‌های پر آب، دشت‌های سرسبز و پهناور و دره خوش آب و هوا و زیبای ولایت رود، جذابیت ویژه ای به این روستا بخشیده است. سرچشمه‌های اصلی رودخانه کرج از اطراف این روستا جریان می‌یابند و موجبات سرسبزی و طراوت چشمگیر فضاهای پیرامونی را فراهم می‌آورند. باغات سرسبز و انبوه میوه و پوشش گیاهی غنی و اراضی حاصلخیز جذابیت‌های این روستا را دو چندان کرده اند. انواع جانورانی مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، قوچ، میش، بز کوهی، گراز، خرس، کبک و قرقاول در اطراف این روستا زندگی می‌کنند.

پیست بین المللی دیزین یکی از جاذبه‌های مهم روستای ولایت رود است. این پیست در 60 کیلومتری تهران قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 3800 متر است. پیست دیزین دارای 23 بالابر در مسیر اسکی، سه تله کابین، هفت تله اسکی و بالابرهای دوچرخه است. این پیست از امکانات تفریحی و آموزشی متنوعی مانند زمین‌های تنیس، والیبال، زمین بازی کودکان و پیست اسکی روی چمن برخوردار است.

پیست دیزین برای کوهنوردی و سوار کاری نیز مناسب است و دارای اقامتگاه‌های ممتاز و رستوران‌های زیبا و مجهز می‌باشد. مردم روستای ولایت رود نیز همانند سایر مردم ایران، اعیاد ملی و مذهبی نوروز، قربان، فطر و میلاد پیامبر (ص) را با مراسم خاص به جشن و شادی و ایام وفات ائمه (ع) را به عزاداری می‌پردازند. در این روستا ترانه‌های محلی به گویش مازندرانی و گیلانی رایج است و در مراسم عروسی و سایر جشن‌های نواخته و خوانده می‌شوند. پوشاک مردان ولایت رود اغلب کت، شلوار، پیراهن، کلاه و کفش است و زنان نیز از چادر، مانتو، روسری، مقنعه، شلوار و سایر پوشش‌های متداول زنانه استفاده می‌کنند.

مهم‌ترین سوغات این روستا انواع میوه، خشکبار و فرآورده‌های لبنی است. از مهم‌ترین غذاهای رایج روستا می‌توان به انواع کباب، آش‌ها و غذاهای محلی اشاره کرد که با سبزی‌های کوهی و محصولات داخل روستا طبخ می‌شوند. روستای ولایت رود از طریق جاده کوهستانی و زیبای کرج – چالوس قابل دسترسی می‌باشد.منبع :http://alborz.

irib.ir/http://www.mehrnews.com/.