اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای توران پشت
استان:
یزد
شهرستان:
تفت

معرفی نامه

توران پشت نام روستایی تاریخی است که در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان تفت در ادامه سلسله جبال شیرکوه واقع است. پشت روستا متصل به کوه و مقابل روستا باز و منتهی به دشت وسیع است؛ تاریخ بنای این روستا را به توران دخت ساسانی نسبت داده است. روستای توران پشت تفت از روستاهای تاریخی، دیدنی و از مناطق آکوتوریسم استان یزد محسوب می‌شود. شیخ جنید، پیرمراد، بقعه سید گل سرخ، قدمگاه منسوب به علی بن موسی‌الرضا(ع)، چهل دختران، بقایای آسیاب آبی و قلعه بزرگ از جمله آثار و اماکن تاریخی این روستاست.

قبرستان چند هزار ساله، با سنگ نبشته‌های قدیمی، چشمه آب گازدار، قلعه جن، محل سکونت میراب ۱۲۰ساله و غارهای تاریخی از دیگر آثار تاریخی این روستا به شمار می‌رود. آب کشاورزی در توران پشت از دل قنات می‌جوشد . قناتی با آبی شیرین و گوارا که به گواه اسناد چندین قرن از احداث آن می‌گذرد . آب این قنات که از کوه‌های اطراف آبادی سرچشمه می‌گیرد ، دیرزمانی است که بدون وقفه جاری است و هرگز اهالی توران پشت را تشنه و تنها نگذارده و هیچ کدام از معمرین آبادی نه دیده اند و نه شنیده اند که قنات توران پشت خشکیده باشد.

مسجد توران پشت سند تمدن و فرهنگ این آبادی ، مسجدی خوش طرح و زیباست با سقفی گنبدی و جناقی که بر ستون‌های قطور استوار است . مسجد که به گواه تاریخ حک شده درسنگ محراب آن ، به سال 860 هجری قمری ساخته شده ، بارها و بارها مرمت گشته ، اما شیوه معماری آن گواه قدمت بسیار آن است .در گذر از توران پشت قلعه ای تو در تو ، پر رمز وراز ، با دری سنگی به چشم میخورد که در گذشته محلی بوده برای ذخیره و انبار آذوقه و آن دوران که مردمان توران پشت اندک بوده اند هر کدام در قلعه اتاقی داشته اند و اتاق‌های قلعه چنان ارزشمند بوده اند که دختران بسیار به جای مهریه اتاقی در قلعه را به مهر می‌پذیرفتند . گورستان توران پشت قبرستانی بسیار قدیمی و وسیعی است که نزدیک تپه‌های مشرف به آبادی قرار دارد ، با سنگ قبرهای بسیار کهن که بر روی آنها نوشته‌ها و اشکالی عجیب حجاری شده است.

برسنگ مزارها از قرن پنجم هجری تا عصر حاضر تاریخ حک شده است .منبع:http://www.negahmedia.ir/http://www.

mehrnews.com/http://www.yjc.ir/http://taftonline.

ir/.