اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بازار خان
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

بازار خان از جمله نقاط دیدنی و قدیمی شهر یزد محسوب می‌شود و در مرکز این شهر در خیابان قیام واقع شده است.قدمت این بازار به دوران ناصرالدین‌شاه قاجار باز می‌گردد. مجموعه زیبا و قدیمی بازار خان، حسینیه، آب انبار و حمام جنب آن، معرف معماری گذشته این دیار است.ساختار متفاوت و عرض متباین این بازار، حکایت از ساخت تدریجی‌اش دارد.

بازار خان دویست و هفتاد و چهار متر طول دارد و ارتفاع آن بین چهار تا شش متر متغیر است.بازار خان در واقع طولانی‌ترین و همچنین عریض‌ترین بازار شهر یزد به شمار می‌آید. مصالح به کار رفته در این بنا عمدتا خشت و گل و آجر و گچ می‌باشد.ابن بازار دارای دو بخش شمالی - جنوبی و شرقی - غربی می‌باشد.

بخش شمالی جنوبی این بازار هفتاد و هشت متر طول دارد و دارای پنجاه و سه باب مغازه می‌باشد. بخش شرقی- غربی نیز صد و هشتاد متر طول داشته و دارای صد باب مغازه است.با آغاز فعالیت مرمت و استحکام بخشی، دلیل ریزش قسمت هایی از بازار که قبلا عامل اصلی آن مشکلات قنات ذکر شده بود، قطعیت بیشتری یافت. مجموعه حمام و بازار خان یکی از زیباترین آثار معماری در شهر تاریخی یزد از دوران ناصرالدین شاه می‌باشد، در زمان پادشاهان، بعضی اماکن عمومی و بعضی مکانها اختصاص بزرگان و خوانین در نظر گرفته می‌شده که عوام حق استفاده از آن را نداشته اند، حمام خان نیز یکی از اماکنی به شمار می‌آمد که مختص خوانین .

..مشاهده کامل متن بوده است، در سال هزار و صد و هفتاد هجری شمسی ساخته شده و به دلیل استفاده همان بزرگان آن دوره به حمام خان معروف گشته، در سال هزار و دویست هجری شمسی مورد ساخت و ساز مجدد و قسمت شاه نشین آن هم مورد تزیینات و گچبری قرار گرفته است . در محدوده‌ی حمام خان، بازار خان قرار گرفته که آن نیز در همین سال احداث گردیده و یکی از طولانی‌ترین بازارهای این مجموعه می‌باشد که با استفاده از خشت و آجر و گچ و با طول دویست و پنجاه و هشت متر و دارای صد و پنجاه و سه مغازه شمالی و جنوبی مورد استفاده و بازدید اهالی و علاقمندان می‌باشد.

عبور دو رشته قنات در عمق‌های سه و چهارده متری از زیر بازار محمد علی خان از جمله عواملی است که بازار را با تخریب مواجه ساخته است.مجموعه بازار خان در سال هزار و سیصد و هشتاد و دو توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره هشت هزار و پانصد و چهل و چهار در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.منابع :http://www.negahmedia.

ir/http://www.hamshahrionline.ir/http://fa.wikipedia.

org/http://www.tebyan.net/http://yazdcity.ir/.