اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دارالحکومه یزد
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

از این بنا با عنوان‌های نارنج قلعه، دیوانخانه و ارگ قلعه نام برده شده است. طبق آخرین نقل در تاریخ ساختن این قلعه در عهد امیرتیمور گورکانی و در سال هفتصد و نود و نه هجری قمری به پایان رسیده است.در زمان حکومت امیرچقماق در سال هشتصد و سی و یک قمری در این قلعه دیوان خانه و دارالقرآن ایجاد شد و در طی قرون متمادی تصرفات و مرمت هایی نیز در این بنا انجام گرفته است.ساختمان این بنا دارای حیاطی نسبتا وسیع و بناهای متعددی می‌باشد که در اطراف آن قرار گرفته اند.

هشتی بنا دارای کلاه فرنگی، بادگیر، حوضی در میان خرند و باغچه هایی در اطراف آن و اتاق هایی در اطراف با اختلاف سه پله از سطح زمین، نیم طبقه و درهای چوبی هلالی با شیشه‌های رنگی می‌باشد و سقف آن نیز دارای اندود سیم گل و کاربندی گچ است. کف حیاط این خانه باخشت سنگ فرش شده است. مسجدی نیز در کنار آن وجود دارد که درب آن در داخل حیاط دارالحومه باز می‌شود. اتاق‌ها اندود گچ دارد و در حیاط کوچک آن سقف بلندی با اندکی گچ بری وجود دارد و دارای درهایی با شیشه‌های رنگی و زیبا می‌باشد.

هم اکنون سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان یزد در قسمتی از این مکان توسعه یافته در دور قاجار مستقر است.به‌تازگی شاهد کشف بیش از پنج هزار نسخه قدیمی از اسناد حکومتی استان در دارالحکومه یزد بودیم که هم اکنون کارشناسان این سازمان در حال بررسی و طبقه‎بندی این ...

مشاهده کامل متن اسناد هستند.این اسناد شامل مکاتبات و بایگانی اسناد، دفاتر حسابرسی، پاکت نامه‌ها، عکس‌های پرسنلی و نقشه‌های قدیمی شهر یزد است.منابع :http://www.negahmedia.

ir/http://borhaan.com/http://irna.ir/http://virtual.yazdcity.

ir/http://yazdannews.com/.