اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بقعه سید طاووس
استان:
یزد
شهرستان:
یزد

معرفی نامه

بقعه سید طاووس مربوط به دوره قاجاراست و در یزد، خیابان امام خمینی، محله فهادان، کوچه آب انبار وزیر واقع شده است . بنابه نوشته ایرج افشار این بقعه در حیاط بسیار کوچک اطاقی قرار دارد و در آن صورت قبری دیده می‌شود و بالای سر آن بر سطح قبر ، کاشیهای معرق دورۀ تیموری پوشیده شده است . سنگ قبری از قرن پنجم هجری در این بقعه دیده شده است که متعلق به احمد بن ابراهیم النقیب بوده است.البته هویت اصلی سیدطاووس معلوم نیست و مشخص نیست که آیا ابراهیم نقیب همان سید طاووس است که در قرن پنجم و در عهد کاکویه می‌زیسته است یا نه.

بقعه سید طاووس دارای یک درب ورودی است که حیاط بسیار کوچک که با آجر، فرش بدنه دیوار صحن بقعه کاه گلی می‌باشد و صحن دارای چهارصفه دراضلاع شرقی ، غربی وشمالی می‌باشد . یک ایوان کوچک که دو صفه ومحراب گچی دارد ، درضلع جنوبی صحن دیده می‌شود . پوشش داخلی گنبد خانه گچی می‌باشد . یک پنجرۀ کوچک فلزی به جهت نورگیری درقسمت فوقانی ضلع جنوبی گنبد خانه نصب شده است .

در جبهه غربی یک پنجرۀ آهنی وطاقچه و دو طاقچه در ضلع جنوبی دیده می‌شود ، بقعه سید طاووس دارای یک گنبد کوچک ( کلمبو ) می‌باشد . پشت بام ونمای خارجی کاه گلی می‌باشد . کتیبه‌های تاریخی پایین پای قبر سنگ قبری از قرن پنجم هجری به اندازۀ 15× 32 سانتیمتر نصب است وبه خط کوفی بر آن نقر شده است . (( هذا قبر ابوالعباس احمد بن ابراهیم .

..مشاهده کامل متن النقیب توفی فی جمادی الاخر سنه اربع وسبعین واربع مائه رحمه الله )) این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت۲۵۰۸۸به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://www.

negahmedia.ir/http://shrines.blog.ir/http://www.

tebyan.net/.