اطلاعات بیشتر


نام مکان:
برج روستای ترکان
استان:
یزد
شهرستان:
خاتم

معرفی نامه

از عناصر بافت قدیم روستای ترکان بُرجی بسیار قدیمی می‌باشد که قدمت آن به دوران زندیه یا افشاریه بر می‌گردد. ارتفاع این برج حدود پانزده متر، قطرش در پایین پنج متر و در بالا حدود سه متر می‌باشد. برج ترکان تماما از خشت و گِل بنا شده و در لبه هایش کنگره هایی ایجاد شده است. راه پله ایی باریک و مارپیچ تا بلندایِ برج میرسد.

از بالای این برج می‌توان تا دور دست‌ها را زیر نظر گرفت. لبه‌های برج کنگره هایی برای پناه گرفتن ساخته شده است. بر بدنه برج تیرکش هایی تعبیه شده که تیر اندازان قادر بودند از آن دشمن را موزد هدف قرار بدهند. این برج کارکرد حفاظتی و امنیتی داشته و برای نگهبانی و محافظت از روستا در گذشته‌های دور بنا شده است.

پشت درب ورودی این برج سنگی بزرگ قرار دارد که آن را پشت در قرار می‌دادند تا کسی نتواند در را باز کند. برج خشتی ترکان در سه طبقه بنا شده است، خشت خام مصالح اصلی را تشکیل داده و سقف‌های آن با خشت‌های حرارت داده شده احداث شده است.پس از گذشتن از حفره ای کوچک که برای لاغر اندام‌تر ها مناسب است به دالان اصلی وراد می‌شویم و احتمالا این مکان درب ورودی را برای جلوگیری از ورود غیر از نگهبانان قرار می‌داده اند. حفره ورودی از پوسته سختی شبیه ساروج ساخته شده است.

دالان اول بدون نور و حفره ای برای هواست، که شاید مکانی برای نگهداری اقلام و آذوقه مورد نیاز بوده است. روبروی حفره ...

مشاهده کامل متن یک پیچ با شیب نسبتا تند به طبقه دوم برج هدایتمان می‌کند طبقه دوم دارای ورودی هایی برای تهویه هوا و ورود نور می‌باشد و در دیوار‌ها طاقچه هایی قرار گرفته است.پی سوز روشنایی شب‌های کویری و اجاقی برای خوراک پزی و تولید گرما، مکانی امن برای استراحت نگهبانان بود که دوده‌های سیاه گواه این است که حتما مورد استفاده بوده است.با عرض پوزش آدرس دقیق برج روستای ترکان در حال حاضر بر روی نقشه موجود نمی‌باشد به محض اطلاع از آدرس، نقشه به روز رسانی خواهد شد. دوستانی که از آدرس برج روستای ترکان اطلاع دارند لطفا برای آدرس دقیق مارا همراهی کنند.

منابع :http://www.yjc.ir/http://en.rasekhoon.

net/http://torkan.blogfa.com/http://www.negahmedia.

ir/http://www.ofog.ir/.