اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه آیت الله خاتمی ( موزه رجال و مفاخر )
استان:
یزد
شهرستان:
اردکان

معرفی نامه

موزه رجال اردکان نیز از دیگر موزه‌های استان یزد می‌باشد که آثاری از علما و مشاهیر یزدی را در خود نگهداری می‌کند. بنای این موزه منزل مرحوم آیت الله خاتمی ( از رجال معروف و بنام اردکان ) می‌باشد که در محله چرخاب قرار دارد. خانه ای قدیمی با حیاط مرکزی، اتاق‌های سه دری، سه بادگیر، حوض و راه آب که در اواخر قاجار بنا گردیده است.تاریخ بنای این خانه ساده و قدیمی به دوره قاجار باز می‌گردد.

از درهای اتاق سه دری، باغچه کوچک و حوض با صفا را مشاهده می‌کنید. داخل حیاط خانه سه جبهه ای می‌باشد که در سمت راست سه اتاق کوچک وجود دارد. اتاقهایی که درهای چوبی دولنگه، آنها با شیشه‌های رنگی و سردر هلالی نظر هر کسی را به خود جلب می‌کند. در روبروی اتاق سه دری زمستانی، اتاق سه دری تابستانی وجود دارد که از پس صفه ورودی آن فضای شب‌های تابستان و شب نشینی‌ها و قصه‌های پدر و مثنوی و حافظ خوانی را به یادتان می‌آورد.

آن سوی صفه دهلیزی می‌باشد که به مطبخ می‌رسد. کمی در فضای مطبخ که باشید بوی (تنورک) نان محلی شهر و غذایی که در دیگ سنگی بار گذاشته شدهرا حس می‌کنید.از مطبخ که خارج شوید در همان دهلیز باریک توسط چند پله به سردابی کوچک می‌رسید. در انتهای دهلیز به پایاب قنات می‌رسید، اینجاست که به هنر معمار اردکانی پی می‌برید.

در فضایی به این کوچکی پایاب و زیرزمین، و اتاق انباری در بالای زیرزمین بنا شده است، معمار اردکانی ...مشاهده کامل متن از تمام فضاها استفاده بهینه کرده به گونه ای که نقطه بی استفاده ای نمی‌بینیم.

این خانه، جز خانه و فضای معماری چیز دیگری ندارد. ولی اصل، مردمانی می‌باشند که روزگاری را با صفا و صمیمیت و دین مداری در این خانه گذرانده اند.به خاطر همین مردمان است که این خانه، به یاری فرزندان آیت الله خاتمی(ره) و میراث فرهنگی اردکان به موزه رجال و مفاخر شهرستان اردکان تبدیل شده است.خانه خاتمی با تکمیل سیستم برق به نور پردازی و نیز برای راحتی بازدید کنندگان به آبسردکن مجهز شده است و چون چندسالی از زمان مرمت اولیه بنا گذشته، نمایندگی میراث فرهنگی مرمت هایی را برای سلامت و سرزندگی بنا انجام داده است.

منابع :http://www.khatami-culc.ir/http://yonan-koochak.blogfa.

com/http://www.farsnews.com/http://yazdrasa.ir/http://qudsonline.

ir/.