اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کوچه ضیایی
استان:
یزد
شهرستان:
اردکان

معرفی نامه

کوچه ضیایی در بافت قدیم اردکان، از مسجد چرخاب دربند تا دربند ضیایی و خانه ضیایی یا سلطان امتداد دارد و دارای ساباط هایی می‌باشد.در گذشته دسته‌های عزاداری و روضه خوانی در این محل انجام می‌شده و هر کس به اردکان می‌آمده به این کوچه سر می‌زده. این کوجه اکنون بین خیابان آیت الله خامنه ای و شهید مصطفی خمینی و نزدیک حسینیه چرخاب می‌باشد و سه راه دارد یک راه به دروازه سیف یا میدان بسیج و راهی دیگر به دروازه علی بیک می‌رسد.کوچه ضیایی به دلیل شهرت سلطان یا ضیایی مشهور می‌باشد.

این محل اکنون به طرح پردیس تبدیل شده است. دربند ضیائی مربوط به دوره قاجار می‌باشد و در اردکان، محله چرخاب، کوچه ضیایی واقع شده، این اثر در تاریخ بیست و چهارم اسفند ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و سه با شمارهٔ ثبت یازده هزار و ششصد و بیست و دو به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. طرح پردیسان واقع در محله چرخاب کوچه ضیائی می‌باشد که شامل خانه‌های انصاری، ضیائی، مجد العلمآء (سروری) و خانه سنائی به وسعتی حدود چهار هزار متر مربع با کاربری هتل ورستوران توریستی می‌باشد. خانه انصاری با عرصه ای به مساحت هزار و صد و هشتاد متر مربع و اعیان به مساحت هشتصد و پنجاه و سه متر مربع با کاربری محل اقامتی هتل توریستی، خانه ضیایی با عرصه ای به مساحت هفتصد و پنجاه و یک متر مربع و اعیان به مساحت ششصد و سی متر مربع با کاربری آشپزخانه .

..مشاهده کامل متن و رستوران ( محل پذیرائی )، خانه سروری (مجدالعلماء) با عرصه ای به مساحت نهصد و هفتاد و یک متر مربع و اعیان به مساحت ششصد و هفتاد و یک متر مربع با کاربری اداری و محل پذیرش میهمانان و گردشگران مورد استفاده قرار گرفته و خانه سنائی با عرصه ای به مساحت نهصد و شصت و پنج متر مربع و اعیان هفتصد متر مربع با کاربری مرکز ارائه خدمات و پشتیبانی هتل در نظر گرفته شده است. مجموعا این چهار خانه تاریخی ثبت شده، به عنوان هتل رستوران و محل اقامت گردشگر با نام مجموعه پردیس اردکان از زیرمجموعه‌های طرح پردیسان کشور می‌باشد.

منابع :http://fa.wikipedia.org/http://ardakan.ac.

ir/http://nabzezendegi.ir/http://www.mehrnews.com/http://www.

arjenan.blogfa.com/.